Tom Kruz faxriy "Oskar" mukofoti bilan taqdirlandi
Gollivudning mashhur aktyori Tom Kruz kino sanoatiga qo‘shgan ulkan hissasi uchun faxriy "Oskar" mukofotiga loyiq deb topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Variety nashrining xabariga ko‘ra, mukofot topshirish marosimi 2025-yil 16-noyabr kuni Governors Awards tadbiri doirasida o‘tkazilgan. Mukofotni qabul qilish vaqtida Tom Kruz o‘z nutqida kino san’atiga bo‘lgan cheksiz muhabbatini ta’kidladi.
U: "Film yaratish bu mening kasbim emas, bu men kim ekanligimdir", deb so‘z boshladi. Aktyorning fikriga ko‘ra, kino insoniyatni birlashtiruvchi kuchga ega bo‘lib, odamlarni bir-birini tushunishga, farqlarni qadrlashga va umumiy insoniy qadriyatlarni anglashga undaydi.
"Biz qayerdan bo‘lishimizdan qat’i nazar, kinoteatrda birga kulamiz, birga hayajonlanamiz va birga umid qilamiz – san’atning kuchi shunda. Shu sababli bu mukofot men uchun juda katta ahamiyatga ega", dedi Kruz.
U, shuningdek, bolaligida ilk bor qorong‘i kinoteatr zalida nur chizig‘ini ko‘rganini eslab, bu hodisa uning dunyoqarashini o‘zgartirganini qo‘shimcha qildi. Mazkur kechada faxriy "Oskar" mukofotlari boshqa soha vakillariga ham topshirildi.
Jumladan, taniqli xoreograf Debbi Allen va sahna bezatuvchisi Uinn Tomas ham ushbu yuksak e’tirofga sazovor bo‘ldi.

Том Круз удостоен почетной премии "Оскар"
Знаменитый голливудский актер Том Круз был удостоен почетной премии «Оскар» за огромный вклад в киноиндустрию. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Variety, церемония вручения наград состоялась 16 ноября 2025 года в рамках мероприятия Governors Awards. Во время получения награды Том Круз подчеркнул свою безграничную любовь к кинематографу в своей речи.
Он начал с слов: «Создание фильмов — это не моя профессия, это то, кто я есть». По мнению актера, кино обладает силой объединять человечество, побуждая людей понимать друг друга, ценить различия и осознавать общие человеческие ценности.
«Независимо от того, откуда мы родом, в кинотеатре мы смеемся вместе, волнуемся вместе и надеемся вместе — вот в чем сила искусства. Поэтому эта награда имеет для меня огромное значение», — сказал Круз.
Он также вспомнил, как в детстве впервые увидел световой луч в темном кинозале, отметив, что это событие изменило его мировоззрение. В этот вечер почетные премии «Оскар» были вручены и представителям других сфер.
В частности, известная хореограф Дебби Аллен и сценограф Уинн Томас также были удостоены этого высокого признания.