Bu haqda TASS axborot agentligi xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu asarni ayrim onlayn marketpleyslar va internet-do‘konlar orqali sotib olish imkoni yo‘q.
Wildberries va Russ kompaniyalari birlashgan matbuot xizmati roman Rossiya qonunchiligiga zid bo‘lishi yoki platforma qoidalarini buzishi mumkinligini ma’lum qilgan. Ularning ta’kidlashicha, Wildberries platformasi Rossiya qonunchiligiga qat’iy amal qiladi va taqiqlangan mahsulotlarni sotishga yo‘l qo‘ymaydi.
Telegram’dagi "Gorod54" kanali ham Novosibirskdagi kitob do‘konlarida ushbu roman javonlardan olib tashlanganini xabar qildi. Do‘kon vakillarining so‘zlariga ko‘ra, kitob sotuvdan butunlay chiqarilgan va qayta savdoga qo‘yilmasligi mumkin.
Nashriyot vakili Sergey Rubisning aytishicha, "U" romanidagi ayrim mazmuniy jihatlar tekshirilishi uchun sotuv vaqtincha to‘xtatilgan. Bu qaror Rossiya kitob ittifoqi va Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan Rosskomnadzorga yuborilgan so‘rovdan so‘ng qabul qilingan.
Avvalroq ushbu roman LGBT targ‘iboti sababli Rossiyada taqiqlanishi kerak bo‘lgan kitoblar ro‘yxatiga kiritilgandi. Biroq, Internet-savdo kompaniyalari assotsiatsiyasi rahbari Artem Sokolov bu ro‘yxatning dolzarbligini rad etgan edi.
Eslatib o‘tamiz, "U" romani 1986 yilda ilk bor nashr etilgan bo‘lib, unda Derri shahrida yashovchi do‘stlar guruhi va ularning masxaraboz Pennivayz ko‘rinishidagi yirtqich hayvon bilan to‘qnashuvi tasvirlanadi.

Роман Стивена Кинга "Оно" был снят с продажи в России
Об этом сообщает информационное агентство ТАСС. Известно, что приобрести это произведение через некоторые онлайн-маркетплейсы и интернет-магазины невозможно.
Объединённая пресс-служба компаний Wildberries и Russ сообщила, что роман может противоречить законодательству России или нарушать правила платформы. По их словам, платформа Wildberries строго соблюдает российское законодательство и не допускает продажу запрещённых товаров.
Канал "Gorod54" в Telegram также сообщил, что в книжных магазинах Новосибирска этот роман снят с полок. По словам представителей магазинов, книга полностью снята с продажи и, возможно, не будет вновь выставлена на продажу.
По словам представителя издательства Сергея Рубиса, некоторые содержательные аспекты романа "Оно" временно проверяются, поэтому продажа приостановлена. Это решение было принято после запроса, направленного в Роскомнадзор Союзом книгоиздателей России и Министерством цифрового развития.
Ранее этот роман был включён в список книг, которые должны быть запрещены в России из-за пропаганды ЛГБТ. Однако глава Ассоциации интернет-торговли Артём Соколов опроверг актуальность этого списка.
Напомним, что роман "Оно" впервые был опубликован в 1986 году и рассказывает о группе друзей, живущих в городе Дерри, и их столкновении с хищным существом в образе клоуна Пеннивайза.