Doxadagi festival: Yosh kinoijodkorlar uchun yangi imkoniyat
Doxada o‘tayotgan nufuzli kino festivali bugungi kunda mustaqil rejissyorlar va yangi avlod kinoijodkorlari uchun muhim maydon sifatida ahamiyat kasb etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu festival ijodkorlar uchun o‘z badiiy qarashlarini, falsafiy pozitsiyalarini va jamiyatga aytmoqchi bo‘lgan fikrlarini ochiq ifoda qilish imkonini yaratadi. Tadbir nafaqat tayyor filmlarni namoyish qilish, balki yangi iste’dodlarni kashf etish, g‘oyalar bilan o‘rtoqlashish va zamonaviy kinematografiya yo‘nalishlarini muhokama qilish uchun ham qulay muhit vazifasini bajaradi.
Joriy yilgi dasturda dunyoning o‘nlab mamlakatlaridan filmlar namoyish etilmoqda. Turli madaniyat va mintaqalardan bo‘lgan kinoijodkorlarning asarlari festivalni yanada rang-barang qildi.
Ayniqsa, yosh ijodkorlar va mahalliy rejissyorlar uchun tashkil etilgan maxsus tanlovlar katta qiziqish uyg‘otmoqda. Ushbu bo‘limlar qatarlik va mintaqaviy iste’dodlar uchun o‘zlarini ko‘rsatish, xalqaro ekspertlar bilan muloqot qilish va kelgusidagi loyihalar uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.
Mazkur tadbir mehmonlari qatorida Saida Mirziyoyeva ham ishtirok etdi va o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi. Uning fikricha, zamonaviy kino shunchaki san’at emas, balki jamiyatdagi kayfiyatni, ijtimoiy muammolarni va istiqboldagi o‘zgarishlarni aks ettiradigan kuchli vositadir.
Saida Mirziyoyeva ta’kidlashicha, festivalga tashrif zamonaviy kino orqali jamiyatni o‘ylantirayotgan mavzularni chuqurroq anglashga yordam beradi. Festival kino orqali jamiyatni qiziqtirgan mavzularni muhokama qilish, yangi iste’dodlarni rag‘batlantirish va mualliflik kinosining nufuzini oshirishda muhim voqea sifatida baholanmoqda.
Tadbir yana bir bor kino san’ati fikrlar, hislar va ijtimoiy muloqot uchun kuchli maydon ekanini namoyon etdi.

Фестиваль в Дохе: новые возможности для молодых кинематографистов
Престижный кинофестиваль, проходящий в Дохе, сегодня приобретает важное значение как площадка для независимых режиссёров и нового поколения кинематографистов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот фестиваль предоставляет творческим личностям возможность открыто выражать свои художественные взгляды, философские позиции и мысли, которые они хотят донести до общества. Мероприятие служит не только для показа готовых фильмов, но и для открытия новых талантов, обмена идеями и обсуждения современных направлений кинематографии.
В программе этого года представлены фильмы из десятков стран мира. Произведения кинематографистов из разных культур и регионов сделали фестиваль ещё более разнообразным.
Особенно большой интерес вызывают специальные конкурсы, организованные для молодых творцов и местных режиссёров. Эти разделы создают возможности для самовыражения талантов из Катара и региона, общения с международными экспертами и открытия новых перспектив для будущих проектов.
Среди гостей мероприятия была Саида Мирзиёева, которая поделилась своими впечатлениями. По её мнению, современное кино — это не просто искусство, а мощный инструмент, отражающий настроение общества, социальные проблемы и предстоящие изменения.
Саида Мирзиёева подчеркнула, что посещение фестиваля помогает глубже понять темы, волнующие общество через современное кино. Фестиваль рассматривается как важное событие для обсуждения актуальных общественных тем, поддержки новых талантов и повышения престижа авторского кино.
Мероприятие вновь продемонстрировало, что киноискусство является мощной площадкой для идей, чувств и социального диалога.