Saida Mirziyoyeva Doha kinofestivalida O‘zbekiston san’atini tanitdi
Mazkur tashrif san’at va madaniyat ahli e’tiborini tortib, O‘zbekistonning zamonaviy san’at sohasidagi faol ishtirokini yana bir bor namoyon qildi. Ushbu festival mustaqil va mualliflik yo‘nalishida ishlayotgan rejissyorlar uchun muhim platforma sanaladi.
Saida Mirziyoyeva bu maydonni yangi g‘oyalar, dadil badiiy yondashuvlar va ijodiy erkinlikni ifoda etish imkonini beruvchi qimmatli makon sifatida ta’kidladi. Festival dasturi turli mamlakatlardan taqdim etilgan filmlarni o‘z ichiga olgan bo‘lib, yosh ijodkorlar va mahalliy kinochilar uchun alohida e’tibor qaratilgan.
Saida Mirziyoyeva o‘z telegram-kanalida zamonaviy kinoning nafaqat san’at, balki jamiyatdagi kayfiyat, muammolar va umidlarni ifodalovchi kuchli vosita ekanini yozib o‘tdi. Shuningdek, u Qatarning madaniy markazlarida o‘tkazilgan tadbirlar bilan tanishdi.
Tashrif davomida Fashion Trust Arabia (FTA) jamg‘armasi faoliyati bilan ham yaqindan tanishib, mazkur tashabbusning Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika mintaqasidagi iste’dodli dizaynerlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilganini qayd etdi. Mirziyoyeva M7 madaniyat markazidagi Threads of Impact ko‘rgazmasiga ham tashrif buyurdi.
Unda O‘zbekiston dizaynerlarining qo‘l mehnati va milliy an’analarini aks ettiruvchi “Woven Legacies: Uzbekistan’s Living Heritage” ekspozitsiyasi katta qiziqish uyg‘otgan. U bu kabi loyihalar milliy merosni jahon sahnasida namoyish etishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Shuningdek, Saida Mirziyoyeva mashhur me’mor Rem Koolhaas va Samir Bantal rahbarligida tashkil etilgan “Countryside: A Place to Live, Not to Leave” nomli ko‘rgazmani ham tomosha qildi. Ushbu ko‘rgazma qishloq hayotining zamonaviy qiyofasi, uni saqlab qolish va rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan bo‘lib, Mirziyoyeva bu g‘oyalarni katta qiziqish bilan kuzatgani ma’lum qilindi.

Саида Мирзиёева представила искусство Узбекистана на кинофестивале в Дохе
Руководитель Администрации Президента Саида Мирзиёева 22 ноября приняла участие в престижном кинофестивале, который прошёл в столице Катара, городе Доха. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот визит вновь привлёк внимание деятелей искусства и культуры, продемонстрировав активное участие Узбекистана в современной сфере искусства. Данный фестиваль считается важной платформой для режиссёров, работающих в независимом и авторском направлении.
Саида Мирзиёева подчеркнула, что это пространство является ценным местом для выражения новых идей, смелых художественных подходов и творческой свободы. Программа фестиваля включала фильмы, представленные из разных стран, с особым вниманием к молодым творцам и местным кинематографистам.
В своём телеграм-канале Саида Мирзиёева отметила, что современное кино — это мощное средство выражения не только искусства, но и настроений, проблем и надежд общества. Также она ознакомилась с мероприятиями, проходящими в культурных центрах Катара.
В ходе визита она также подробно ознакомилась с деятельностью фонда Fashion Trust Arabia (FTA), отметив, что эта инициатива направлена на поддержку талантливых дизайнеров из региона Ближнего Востока и Северной Африки. Мирзиёева посетила выставку Threads of Impact в культурном центре M7.
На выставке «Woven Legacies: Uzbekistan’s Living Heritage», отражающей ручной труд и национальные традиции узбекских дизайнеров, проявился большой интерес. Она подчеркнула, что подобные проекты играют важную роль в демонстрации национального наследия на мировой арене.
Кроме того, Саида Мирзиёева посетила выставку «Countryside: A Place to Live, Not to Leave», организованную под руководством известного архитектора Рема Колхаса и Самира Бантала. Эта выставка посвящена современному облику сельской жизни, вопросам её сохранения и развития, и было отмечено, что Мирзиёева с большим интересом следила за этими идеями.