Hindistonning taniqli aktyori Dharmendra, to‘liq ismi Dharmendra Keval Krishan Deol, 89 yoshida vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Variety nashri xabar berdi. Sobiq ittifoq hududidagi ko‘plab tomoshabinlar uni ayniqsa mashhur "Zita va Gita" filmi orqali yaxshi tanishadi.
Dharmendra o‘z faoliyati davomida 250 dan ortiq filmlarda ishtirok etgan. Uning eng mashhur filmlari orasida "Mening Vatanim", "Gul va Tosh", "Ali-Bobo va Qirq Qaroqchi" kabi asarlar bor.
Ayniqsa, "Ali-Bobo va Qirq Qaroqchi" filmi O‘zbekiston va Tojikistonda suratga olingan bo‘lib, Dharmendra unda bosh rolni ijro etgan edi. Dharmendra 1935-yil 8-dekabrda Hindistonning Nasrali shahrida tug‘ilgan.
U 1960-yillarda "Dil Bhi Tera Hum Bhi Tere" filmi orqali kinematografiya sohasiga kirib kelgan. Faoliyati davomida u nafaqat aktyor sifatida, balki siyosatchi sifatida ham tanilgan.
2004-yildan 2009-yilgacha Hindiston Xalq Partiyasidan parlament deputati sifatida faoliyat yuritgan. Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi uning vafotini hind kinosidagi butun bir davrning yakuni sifatida baholab, Dharmendraning kino olamidagi o‘rni haqida iliq fikrlar bildirdi.
U Dharmendraning ijodini afsonaviy deb atab, uning har bir roli o‘ziga xos joziba va mazmun bilan boyitilganini ta’kidladi. Dharmendraning vafoti hind kinosi uchun katta yo‘qotish bo‘ldi.

Легенда индийского кино Дхармендра скончался в возрасте 89 лет
Известный индийский актер Дхармендра, полное имя Дхармендра Кевал Кришан Деол, скончался в возрасте 89 лет. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Variety. Многие зрители на территории бывшего СССР особенно хорошо знают его по знаменитому фильму "Зита и Гита".
За свою карьеру Дхармендра снялся более чем в 250 фильмах. Среди его самых известных работ — "Моя Родина", "Цветок и Камень", "Али-Баба и сорок разбойников".
Особенно фильм "Али-Баба и сорок разбойников" был снят в Узбекистане и Таджикистане, где Дхармендра исполнил главную роль. Дхармендра родился 8 декабря 1935 года в городе Насрали, Индия.
В 1960-х годах он дебютировал в кинематографе с фильмом "Dil Bhi Tera Hum Bhi Tere". За время своей деятельности он был известен не только как актер, но и как политик.
С 2004 по 2009 год он работал депутатом парламента от Народной партии Индии. Премьер-министр Индии Нарендра Моди оценил его смерть как завершение целой эпохи в индийском кино и тепло высказался о месте Дхармендры в мире кино.
Он назвал творчество Дхармендры легендарным, подчеркнув, что каждая его роль была наполнена особым обаянием и смыслом. Смерть Дхармендры стала большой потерей для индийского кино.