Pavel Durov sog‘lom hayot siri bilan bo‘lishdi
Telegram asoschisi Pavel Durov sog‘lom hayot tarzi borasidagi qarashlari bilan yana jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining oddiy, ammo qat’iy odatlari tufayli sog‘lom turmush kechirish va uzoq muddat yaxshi salomatlikni saqlash mumkinligini ta’kidladi. Ijtimoiy tarmoqlarda berilgan “Nega ba’zi odamlar kamdan-kam xastalikka chalinadi?” degan savolga Durov qisqa va aniq javob berdi.
Durovning ta’kidlashicha, kuchli sog‘liq va barqaror immunitetning asosiy omillari quyidagilarga bog‘liq: kuniga kamida 8 soat sifatli uyqu, tabiiy va toza mahsulotlardan iborat ovqatlanish, muntazam jismoniy mashqlar, ruhiy barqarorlikni saqlash, tamaki va alkogoldan butunlay voz kechish, shuningdek, zarurat bo‘lmaganda dorilar iste’mol qilmaslik. Ma’lum bo‘lishicha, Durov ushbu qoidalarga 20 yildan buyon qat’iy amal qilib keladi.
U alkogol, sigaret va kofeinli ichimliklarni umuman iste’mol qilmaydi. Shuningdek, uning kuni odatda sovuq suvda cho‘milish bilan boshlanadi va dushdagi suv harorati deyarli nol darajaga yaqin bo‘ladi.
Har kuni kamida bir soat jismoniy mashq bajarish va uyqu rejimiga qat’iy rioya qilish orqali u 41 yoshida ham yosh va sog‘lom ko‘rinishini saqlab qolgan. Durovning so‘zlariga ko‘ra, u oxirgi marta 15 yil avval shamollagan.
Uning bu fikrlari ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ko‘plab foydalanuvchilar ushbu maslahatlardan ruhlanib, zararli odatlarni tark etishga qaror qilganini yozmoqda.

Павел Дуров поделился секретом здорового образа жизни
Основатель Telegram Павел Дуров вновь привлек внимание общественности своими взглядами на здоровый образ жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что благодаря своим простым, но строгим привычкам можно вести здоровый образ жизни и долго сохранять хорошее здоровье. В ответ на вопрос в социальных сетях «Почему некоторые люди редко болеют?» Дуров дал короткий и ясный ответ.
По его словам, основные факторы крепкого здоровья и устойчивого иммунитета связаны со следующим: не менее 8 часов качественного сна в сутки, питание из натуральных и чистых продуктов, регулярные физические упражнения, сохранение душевного равновесия, полный отказ от табака и алкоголя, а также избегание приема лекарств без необходимости. Известно, что Дуров строго придерживается этих правил уже более 20 лет.
Он полностью исключает употребление алкоголя, сигарет и напитков с кофеином. Также его день обычно начинается с купания в холодной воде, а температура воды в душе близка к нулю.
Ежедневно выполняя физические упражнения не менее часа и строго соблюдая режим сна, он в 41 год сохраняет молодой и здоровый вид. По словам Дурова, он последний раз простужался 15 лет назад.
Его мысли вызвали широкое обсуждение в социальных сетях. Многие пользователи пишут, что вдохновились этими советами и решили отказаться от вредных привычек.
Однако некоторые в шутливой форме отметили, что такой образ жизни требует не только сильной воли, но и значительных финансовых возможностей.