Samarqandda xalqaro haykaltaroshlik simpoziumi boshlandi
Ushbu tadbir CITES CoP20 konferensiyasi doirasida o‘tkazilib, ekologik madaniyatni targ‘ib qilish, xalqaro ijodiy hamkorlikni kuchaytirish va shahar muhitini san’at orqali yanada obodonlashtirishga qaratilgan. Joriy yilda simpoziumda ishtirok etish uchun 73 mamlakatdan 150 nafar haykaltarosh tomonidan 300 dan ortiq ijodiy eskizlar taqdim etildi.
Ularning orasidan 17 ta loyihalar tanlab olinib, haykallar yaratish jarayoni boshlandi. Ummon, Eron, Turkiya, Xitoy, Hindiston, Buyuk Britaniya, Gruziya, Yaponiya va O‘zbekiston kabi davlatlardan kelgan 20 ga yaqin ustalar marmar haykallar ustida ishlamoqda.
Tayyor bo‘lgan haykallar Samarqand va Toshkent shaharlaridagi bog‘larga o‘rnatiladi. Ishtirokchilar uchun "Jannat makon" bog‘ida maxsus ustaxonalar va ish uchun zarur sharoitlar tashkil qilingan.
7-dekabrga qadar Xalqaro turizm va madaniy meros universiteti "Ipak yo‘li" hamda Samarqand Turizm akademiyasida uchrashuvlar va mahorat darslari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. CITES CoP20 konferensiyasi ishtirokchilari simpoziumni kuzatish va nodir o‘simlik hamda hayvonot turlariga bag‘ishlangan asarlar ko‘rgazmasini tomosha qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Bu tadbir xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va san’atni keng targ‘ib qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В Самарканде начался международный симпозиум скульпторов
В городе Самарканд начался IV Международный симпозиум по скульптуре "Самарканд-2025". Об этом сообщает Zamin.uz.
Это мероприятие проводится в рамках конференции CITES CoP20 и направлено на продвижение экологической культуры, укрепление международного творческого сотрудничества и дальнейшее благоустройство городской среды через искусство. В этом году для участия в симпозиуме было представлено более 300 творческих эскизов от 150 скульпторов из 73 стран.
Из них было отобрано 17 проектов, и начался процесс создания скульптур. Около 20 мастеров из таких стран, как Оман, Иран, Турция, Китай, Индия, Великобритания, Грузия, Япония и Узбекистан, работают над мраморными скульптурами.
Готовые скульптуры будут установлены в парках городов Самарканд и Ташкент. Для участников в парке "Джоннат макон" организованы специальные мастерские и необходимые условия для работы.
До 7 декабря в Международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь" и Самаркандской академии туризма запланированы встречи и мастер-классы. Участники конференции CITES CoP20 смогут наблюдать за симпозиумом и посетить выставку произведений, посвящённых редким видам растений и животных.
Это мероприятие имеет важное значение для укрепления международного сотрудничества и широкого продвижения искусства.