Samarqandda xalqaro haykaltaroshlik simpoziumi boshlandi
Ushbu tadbir CITES CoP20 doirasida o‘tkazilib, uning asosiy maqsadi ekologik madaniyatni targ‘ib qilish, xalqaro ijodiy hamkorlikni rivojlantirish va shahar muhitini san’at orqali yanada go‘zal qilishdan iborat. Bu yilgi simpoziumda ishtirok etish uchun 73 davlatdan 150 nafar haykaltarosh tomonidan 300 dan ortiq eskizlar taqdim etildi.
Ular orasidan 17 ta eng yaxshi asar saralab olindi. Ummon, Eron, Turkiya, Xitoy, Hindiston, Buyuk Britaniya, Gruziya, Yaponiya va O‘zbekiston kabi mamlakatlardan kelgan 20 ga yaqin mahoratli ustalar marmardan haykallar yaratmoqda.
Ushbu san’at asarlari keyinchalik Samarqand va Toshkentdagi bog‘larda o‘rnatilishi rejalashtirilgan. Ishtirokchilar uchun Samarqanddagi “Jannat makon” bog‘ida maxsus ustaxonalar va barcha zarur sharoitlar tashkil etilgan.
7 dekabrga qadar “Ipak yo‘li” Xalqaro turizm va madaniy meros universiteti hamda Samarqand Turizm akademiyasida mahorat darslari va uchrashuvlar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, CITES CoP20 tadbiri ishtirokchilari simpozium jarayonlarini kuzatishlari va noyob o‘simliklar hamda hayvonot turlariga bag‘ishlangan asarlar ko‘rgazmasini tomosha qilishlari mumkin.

В Самарканде начался международный симпозиум скульпторов
В городе Самарканд начался IV Международный симпозиум скульпторов «Самарканд-2025». Об этом сообщил Zamin.uz.
Это мероприятие проводится в рамках CITES CoP20, основная цель которого — пропаганда экологической культуры, развитие международного творческого сотрудничества и украшение городской среды через искусство. Для участия в симпозиуме в этом году было представлено более 300 эскизов от 150 скульпторов из 73 стран.
Из них было отобрано 17 лучших работ. Около 20 мастеров из таких стран, как Оман, Иран, Турция, Китай, Индия, Великобритания, Грузия, Япония и Узбекистан, создают скульптуры из мрамора.
Эти произведения искусства планируется установить в парках Самарканда и Ташкента. Для участников в парке «Джаннат макон» в Самарканде организованы специальные мастерские и все необходимые условия.
До 7 декабря в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» и Академии туризма Самарканда запланированы мастер-классы и встречи. Кроме того, участники CITES CoP20 могут наблюдать за процессом симпозиума и посетить выставку, посвящённую уникальным видам растений и животных.