Andijon 2026 yilda Turkiy dunyo madaniyat poytaxti bo‘ladi
Bu qaror Qozog‘istonning Aqtau shahrida o‘tkazilgan Xalqaro TURKSOY tashkiloti Doimiy kengashining 42-yig‘ilishida qabul qilindi. Mazkur yig‘ilishda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Qirg‘iziston va Turkiyaning yuqori martabali madaniyat vazirlari va rasmiy vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda TURKSOYning 2025 yildagi faoliyati atroflicha tahlil qilinib, 2026 yilga mo‘ljallangan tadbirlar rejasi muhokama qilindi. Bundan tashqari, Turkiy davlatlar tashkilotining Gabalada qabul qilingan "TURKSOYni rivojlantirish va mustahkamlash to‘g‘risidagi qaror"ni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov ushbu qaror tashkilotning xalqaro nufuzini oshirishi haqida fikr bildirdi. Andijon shahrining Turkiy dunyoning Madaniyat poytaxti sifatida tanlanishi ulkan imkoniyatlar yaratadi.
Bu maqom doirasida shaharda bir yil davomida turli madaniy tadbirlar va festivallar tashkil qilinadi. Ushbu tadbirlar milliy madaniyatni xalqaro miqyosda targ‘ib etishga, shuningdek, sayyohlik salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, 2020 yilda Xiva shahri ham Turkiy dunyoning Madaniyat poytaxti deb e’lon qilingan edi. Ushbu qaror yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan qizg‘in olqishlar bilan kutib olindi va yakunda tegishli hujjatlar imzolandi.

Андижан станет культурной столицей Тюркского мира в 2026 году
Город Андижан был объявлен культурной столицей Тюркского мира в 2026 году. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это решение было принято на 42-м заседании Постоянного совета Международной организации TURKSOY, которое прошло в городе Актау, Казахстан. В заседании приняли участие высокопоставленные министры культуры и официальные представители Узбекистана, Казахстана, Туркменистана, Азербайджана, Кыргызстана и Турции.
На заседании была подробно проанализирована деятельность TURKSOY в 2025 году и обсужден план мероприятий на 2026 год. Кроме того, было подчеркнуто необходимость реализации решения, принятого в Габале, о развитии и укреплении TURKSOY в рамках Организации тюркских государств.
Министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков выразил мнение, что это решение повысит международный авторитет организации. Выбор города Андижан в качестве культурной столицы Тюркского мира открывает большие возможности.
В рамках этого статуса в городе в течение года будут организованы различные культурные мероприятия и фестивали. Эти мероприятия будут способствовать продвижению национальной культуры на международном уровне, а также развитию туристического потенциала.
Напомним, что в 2020 году город Хива также был объявлен культурной столицей Тюркского мира. Это решение было тепло встречено участниками заседания, и в итоге были подписаны соответствующие документы.