Aysanem Yusupova haqida 12 qiziqarli fakt
Aysanem Yusupova 1997 yil 2 yanvarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Nukus shahrida tug‘ilgan. U 2012 yilda maktabni tamomlagan va Nukus Davlat Yuridik kollejida ta'lim olgan.
2020 yilda O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat institutining “Teatr va kino aktyorligi” yo‘nalishida bakalavr darajasini, 2022 yilda esa magistraturani tamomlagan. 2.
Dastlabki ijodiy faoliyatini xonandalik bilan boshlagan. Aktrisa sifatida ilk bor 2017 yilda “Maftuningman 2” filmida Qizlargul obrazini ijro etgan.
2019 yilda esa Hilol Nasimov rejissyorligidagi “Meros” filmida Oygul roli orqali keng tanilgan. 3.
U xonandalik faoliyatini 8-9-sinfda o‘qiyotgan vaqtlarida boshlagan. “Vatan”, “Ona” va “Yoshlik” mavzularida qo‘shiqlar kuylab, ularga kliplar suratga tushirgan.
4. “O‘zbek qizi” filmidagi bosh roli Aysanem Yusupovaga xalqaro e’tirof keltirgan.
Ushbu roli uchun u Rossiyada IV Xalqaro “Lendok” kinofestivalida va Tojikistonda “Toji Somon” II Xalqaro kinofestivalida “Eng yaxshi ayol roli” nominatsiyasida g‘olib chiqqan. 5.
Aktrisaning sevimli futbolchisi Krishtianu Ronaldu. 6.
2023 yilda u “Singlim” serialida ilk bor salbiy rolni ijro etgan. 7.
Aysanem Yusupova o‘zidan katta ustozlar davrasida bo‘lishni yaxshi ko‘radi. U Ra’no Zokirova, Muyassar Berdiqulova, Shohida Uzoqova va Dilnoza Kubayevalardan ijodiy saboq olishni afzal ko‘radi.
8. U eng qulay va samarali ishlaydigan hamkasblari sifatida Shohruh Hamdamov va Fotih Nasimovni tilga oladi.
9. 2023 yilda Aysanem Yusupova “Markaziy Osiyoning eng yaxshi aktrisalari” ro‘yxatiga kiritilgan.
10. Uni kino olamiga olib kirgan inson rejissyor Hilol Nasimov bo‘lgan.
11. Aktrisa suratga olish jarayonlarida ko‘p marta jarohatlar olgan.
Masalan, “O‘zbek qizi” filmida qo‘lining tirsak qismini shisha siniqlari kesgan. “Meros” filmida esa otdan yiqilgan, biroq tezda o‘zini tiklab, suratga olishni davom ettirgan.

12 интересных фактов о Айсанем Юсуповой
Айсанем Юсупова родилась 2 января 1997 года в городе Нукус, Республика Каракалпакстан. В 2012 году она окончила школу и училась в Нукусском государственном юридическом колледже.
В 2020 году получила степень бакалавра по специальности «Актерское мастерство театра и кино» в Государственном институте искусств и культуры Узбекистана, а в 2022 году окончила магистратуру. 2.
Свою творческую деятельность начала с певческой карьеры. В качестве актрисы дебютировала в 2017 году, сыграв роль Кызларгуль в фильме «Мафтунгиман 2».
В 2019 году получила широкую известность благодаря роли Ойгуль в фильме «Мерос» режиссера Хилола Насимова. 3.
Певческую деятельность начала в 8-9 классах школы. Пела песни на темы «Родина», «Мать» и «Молодость», для которых снимала клипы.
4. Главная роль в фильме «Узбекская девушка» принесла Айсанем Юсуповой международное признание.
За эту роль она стала победительницей в номинации «Лучшая женская роль» на IV Международном кинофестивале «Лендок» в России и на II Международном кинофестивале «Тоджи Сомон» в Таджикистане. 5.
Любимый футболист актрисы — Криштиану Роналду. 6.
В 2023 году она впервые исполнила отрицательную роль в сериале «Синглим». 7.
Айсанем Юсупова любит находиться в кругу старших наставников. Она предпочитает брать творческие уроки у Ра’но Закировой, Муйяссар Бердикуловой, Шохиды Узоковой и Дилнозы Кубаевой.
8. Среди коллег, с которыми ей наиболее комфортно и продуктивно работать, она отмечает Шохруха Хамдамова и Фатиха Насимова.
9. В 2023 году Айсанем Юсупова была включена в список «Лучшие актрисы Центральной Азии».
10. Человеком, который ввел ее в мир кино, стал режиссер Хилол Насимов.
11. Во время съемок актриса неоднократно получала травмы.
Например, в фильме «Узбекская девушка» стеклянные осколки порезали ей локоть руки. В фильме «Мерос» она упала с лошади, но быстро восстановилась и продолжила съемки.