Vera Alentova 83 yoshida vafot etdi
Uning vafotiga miokard infarkti sabab bo‘lgani aytilmoqda. Ommaviy axborot vositalari ma’lumotlariga ko‘ra, aktrisa 25 dekabr kuni Mayakovskiy nomidagi teatrda aktyor Anatoliy Lobotskiy bilan xayrlashuv marosimi paytida o‘zini yomon his qilgan.
Vera Alentova 1942 yil 21 fevralda Rossiyaning Arxangelsk viloyatida tug‘ilgan. U hayotining bir qismini Ukraina va O‘zbekistonda o‘tkazgan.
1965 yilda MXAT qoshidagi maktab-studiyani tamomlagan. Aktrisaning kino sohasidagi faoliyati 1965 yilda suratga olingan "Dni letnye" filmi bilan boshlangan.
U xalqaro miqyosda mashhurlikka "Moskva ko‘z yoshlariga ishonmaydi" filmidagi Katerina Tixomirova roli orqali erishgan. Shuningdek, Vera Alentova "Ertaga urush edi", "Shirli-mirli" va "Xudolarga hasad" kabi filmlardagi rollari bilan ham tomoshabinlar yodida qolgan.

Вера Алентова скончалась в возрасте 83 лет
Об этом сообщил Московский драматический театр имени Пушкина, в котором она работала многие годы. Актриса работала в этом театре с 1965 года.
Сообщается, что причиной смерти стал инфаркт миокарда. По данным СМИ, актриса почувствовала себя плохо во время прощальной церемонии с актёром Анатолием Лобоцким в театре имени Маяковского 25 декабря.
Вера Алентова родилась 21 февраля 1942 года в Архангельской области России. Она провела часть своей жизни в Украине и Узбекистане.
В 1965 году окончила школу-студию при МХАТе. Кинематографическая карьера актрисы началась с фильма "Дни летние", снятого в 1965 году.
Международную известность она получила благодаря роли Катерины Тихомировой в фильме "Москва слезам не верит". Также Вера Алентова запомнилась зрителям ролями в фильмах "Завтра была война", "Ширли-мирли" и "Зависть богов".