“Zveropolis 2” Disney tarixidagi eng daromadli film bo‘ldi
Film global miqyosda 1,588 milliard dollar daromad to‘plab, 1,6 milliard dollarlik marraga yaqinlashdi. Ushbu natija uni Disney tarixidagi eng ko‘p daromad keltirgan animatsion filmga aylantirdi.
“Zveropolis 2” ayniqsa Xitoy bozorida katta muvaffaqiyatga erishdi. Bu mamlakatda film 600 million dollardan ortiq daromad keltirdi va Xitoyda eng muvaffaqiyatli gollivud kinoloyihasiga aylandi.
Xitoyda unga raqobatdosh bo‘la olgan yagona film “Avatar: Olov va kul” bo‘lib, u ham 100 million dollardan ortiq daromad keltirgan. Shuningdek, “Zveropolis 2” PG reytingiga ega filmlar orasida 1 milliard dollarlik daromad marrasiga eng tez yetgan film sifatida tarixga kirdi.
U bu natijaga premyeradan atigi 17 kun o‘tib erishgan. Mazkur film 2025 yilga kelib, 1 milliard dollardan ortiq daromad to‘plagan uchta film qatoriga kirdi.
Ushbu ro‘yxatda “Lilo va Stich” remeyki (1,03 milliard dollar) va 2,2 milliard dollar daromad bilan yetakchilik qilayotgan xitoy filmi “Nechja” ham bor.

Анимационный фильм компании Disney «Зверополис 2» добивается большого успеха в кинотеатрах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Фильм собрал в мировом прокате 1,588 миллиарда долларов, приблизившись к отметке в 1,6 миллиарда долларов. Этот результат сделал его самым кассовым анимационным фильмом в истории Disney.
«Зверополис 2» особенно успешно выступил на китайском рынке. В этой стране фильм принес более 600 миллионов долларов и стал самым успешным голливудским проектом в Китае.
Единственным фильмом, который смог конкурировать с ним в Китае, стал «Аватар: Пламя и пепел», который также принес более 100 миллионов долларов. Кроме того, «Зверополис 2» вошел в историю как фильм с рейтингом PG, который быстрее всех достиг отметки в 1 миллиард долларов дохода.
Он достиг этого результата всего за 17 дней после премьеры. К 2025 году этот фильм вошел в число трех фильмов, собравших более 1 миллиарда долларов.
В этом списке также присутствуют ремейк «Лило и Стич» (1,03 миллиарда долларов) и китайский фильм «Нечжа», лидирующий с доходом в 2,2 миллиарда долларов.