“Zveropolis 2” Disney tarixida rekord o‘rnatdi
Disney studiyasi tomonidan suratga olingan “Zveropolis 2” animatsion filmi kinoteatrlarda katta muvaffaqiyatga erishib, millionlab daromad yig‘ishda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Filmning umumjahon kassa daromadi 1,588 milliard AQSh dollariga yetdi va yaqin kunlarda bu ko‘rsatkich 1,6 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Bu natija bilan “Zveropolis 2” Disney tarixidagi eng ko‘p daromad keltirgan animatsion loyiha sifatida qayd etildi.
Film ayniqsa Xitoy bozorida katta muvaffaqiyatga erishdi. Xitoyda ushbu kartina 600 million dollardan ortiq daromad yig‘ib, mamlakatdagi eng muvaffaqiyatli Gollivud loyihasiga aylandi.
Hozircha unga raqobat qilishi mumkin bo‘lgan yagona film “Avatar: Alanga va kul” bo‘lib, u Xitoyda 100 million dollardan ziyod daromad to‘play olgan. Shuningdek, “Zveropolis 2” PG reytingiga ega filmlar orasida 1 milliard dollarlik daromad chegarasini eng tez bosib o‘tgan loyiha bo‘ldi.
Ushbu natijaga film premyerasidan atigi 17 kun ichida erishildi. 2025 yilda “Zveropolis 2” jahon prokatida 1 milliard dollardan oshgan uchta film qatoriga kirdi.
Bu ro‘yxatda “Lilo va Stich” remeyki (1,03 milliard dollar) hamda yilning jahon bozoridagi yetakchisi bo‘lgan xitoy filmi “Nechja” (2,2 milliard dollar) ham bor.

«Зверополис 2» установил рекорд в истории Disney
Анимационный фильм «Зверополис 2», созданный студией Disney, добился большого успеха в кинотеатрах и продолжает приносить миллионы дохода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Мировые кассовые сборы фильма достигли 1,588 миллиарда долларов США, и в ближайшие дни ожидается, что этот показатель превысит 1,6 миллиарда долларов. С этим результатом «Зверополис 2» стал самым кассовым анимационным проектом в истории Disney.
Фильм особенно успешно выступил на китайском рынке. В Китае картина собрала более 600 миллионов долларов, став самым успешным голливудским проектом в стране.
Пока что единственным фильмом, который может конкурировать с ним, является «Аватар: Пламя и пепел», собравший в Китае более 100 миллионов долларов. Кроме того, «Зверополис 2» стал самым быстро достигшим отметки в 1 миллиард долларов фильмом с рейтингом PG.
Этот результат был достигнут всего за 17 дней с момента премьеры фильма. В 2025 году «Зверополис 2» вошёл в число трёх фильмов, собравших более 1 миллиарда долларов в мировом прокате.
В этот список также входят ремейк «Лило и Стич» (1,03 миллиарда долларов) и китайский фильм «Нечжа» (2,2 миллиарда долларов), который стал лидером мирового рынка в этом году.