«Avatar 3» 15 kunda 1 milliard daromad qilmoqda
Jeyms Kemeron tomonidan suratga olingan «Avatar: Olov va kul» filmi jahon miqyosidagi prokatda 1 milliard dollardan ortiq daromad to‘pladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining ma’lumotiga ko‘ra, ushbu natijaga film atigi 15 kun ichida erishgan. Bu haqda kursiv.uz xabar berdi.
Filmning umumiy daromadining 310 million dollari AQSh va Kanada bozorlaridan tushgan bo‘lsa, xalqaro bozorlar 690 million dollar daromad keltirgan. AQShdan tashqarida eng katta daromad Xitoy, Fransiya va Germaniya davlatlarida qayd etilgan.
«Avatar» film seriyasining uchinchi qismi bo‘lgan ushbu film avvalgi qism — «Suv yo‘li» muvaffaqiyatlarini takrorlamoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, «Suv yo‘li» yakunda 2,3 milliard dollardan ortiq daromad to‘plagan edi.
«Olov va kul» esa 2025 yil ichida 1 milliard dollar to‘plagan birinchi film sifatida tarixga kirdi. Mutaxassislar yaqin bir oy ichida filmning raqobatchilari kamligi sababli uning umumiy daromadi 2 milliard dollardan ham oshishi mumkinligini taxmin qilmoqda.

«Аватар 3» за 15 дней приносит доход в 1 миллиард
Фильм «Аватар: Огонь и пепел», снятый Джеймсом Кэмероном, собрал в мировом прокате более 1 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, этот результат фильм достиг всего за 15 дней. Об этом сообщает kursiv.uz.
Из общей суммы дохода фильма 310 миллионов долларов пришлось на рынки США и Канады, а международные рынки принесли 690 миллионов долларов. За пределами США наибольшие доходы были зафиксированы в Китае, Франции и Германии.
Этот фильм, являющийся третьей частью серии «Аватар», повторяет успех предыдущей части — «Путь воды». По данным, «Путь воды» в итоге собрал более 2,3 миллиарда долларов.
«Огонь и пепел» вошёл в историю как первый фильм, собравший 1 миллиард долларов в 2025 году. Эксперты предполагают, что в ближайший месяц, из-за отсутствия конкурентов, общий доход фильма может превысить 2 миллиарда долларов.