“Shirin Abdullayevaga bag‘ishlangan xotira kechasi o‘tkazildi”
2026-yil 16-yanvar kuni O‘zbekiston Kompozitorlar uyushmasi binosidagi konsert zalida Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindori, iste’dodli san’atkor Shirin Abdullayeva xotirasiga bag‘ishlangan “Tugallanmagan qo‘shiq” nomli xotira kechasi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur tadbir yosh ijodkorning yorqin xotirasini yod etish va uning boy ijodiy merosini keng jamoatchilikka tanishtirish maqsadida tashkil etildi. Tadbir O‘zbekiston Kompozitorlar uyushmasi tashabbusi bilan o‘tkazilib, unda ijod ahli, san’atshunoslar, davlat va jamoat arboblari, ommaviy axborot vositalari vakillari hamda san’at ixlosmandlari ishtirok etdi.
Kecha Shirin Abdullayevaning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan kirish so‘zi bilan boshlandi. O‘zbekiston Kompozitorlar uyushmasi raisi Rustam Abdullayev tadbir davomida marhumaning asarlari, ularning yaratilish jarayoni hamda zamonaviy musiqadagi ahamiyati haqida batafsil so‘z yuritdi.
Tadbirning ta’sirli lahzalaridan biri Rustam Abdullayevning ruhiy xotirasi bo‘ldi. U Shirin Abdullayevaning tushida nay chalganini aytib, shu musiqiy ohang asosida bir asar yaratganini ta’kidladi.
Mazkur asar ilk bor ushbu kechada ijro etilib, tomoshabinlar tomonidan katta hayajon bilan kutib olindi. Tadbirda Shirin Abdullayevaning oila a’zolari va ustozlari ham samimiy xotiralari bilan ishtirok etdi.
Onasi qizining noyob iste’dodi haqida gapirar ekan, uning ijodga bo‘lgan intilishi va mas’uliyatini alohida ta’kidladi. Shirin Abdullayevaning ijodiy faoliyati doirasida yana bir qator misollar keltirildi.
Xususan, Xitoyda o‘tkazilgan tadbir uchun qisqa muddat ichida 8 ta turli tildagi qo‘shiqni tayyorlab, muvaffaqiyat bilan ijro etgani aytib o‘tildi. Shuningdek, uning qo‘shiqlari raqs bilan uyg‘un holda ijro etilib, bir butun badiiy asarga aylangani qayd etildi.
Tadbir yakunida Shirin Abdullayevaning milliy san’atimizdagi o‘chmas izi va uning yorqin merosi e’tirof etildi. Ma’lumot uchun, Shirin Abdullayeva 2005-yilda tug‘ilgan.
U qisqa, ammo sermazmun ijodiy faoliyati davomida qo‘shiqchi va ijodkor sifatida tanilib, xalqaro loyihalarda muvaffaqiyatli ishtirok etgan. 2023-yilda Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlangan.
Afsuski, iste’dodli san’atkor 2025-yilda, bor-yo‘g‘i 19 yoshida vafot etgan. “Tugallanmagan qo‘shiq” xotira kechasi Shirin Abdullayevaning san’atga bag‘ishlangan qisqa, ammo mazmunli hayotiga ehtirom sifatida xotirada qoldi.

«Вечер памяти, посвящённый Ширин Абдуллаевой»
16 января 2026 года в концертном зале здания Союза композиторов Узбекистана состоялся вечер памяти талантливой артистки, лауреата Государственной премии имени Зульфии Ширин Абдуллаевой под названием «Неоконченная песня». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это мероприятие было организовано с целью увековечения яркой памяти молодой творческой личности и широкого ознакомления общественности с её богатым творческим наследием. Вечер был проведён по инициативе Союза композиторов Узбекистана, в нём приняли участие деятели искусства, искусствоведы, государственные и общественные деятели, представители средств массовой информации, а также любители искусства.
Вечер начался с вступительного слова, посвящённого жизни и творчеству Ширин Абдуллаевой. Председатель Союза композиторов Узбекистана Рустам Абдуллаев подробно рассказал о произведениях покойной, процессе их создания и значении в современной музыке.
Одним из трогательных моментов мероприятия стала духовная память Рустама Абдуллаева. Он отметил, что Ширин Абдуллаева играла на флейте во сне, и на основе этой музыкальной темы создал одно произведение.
Это произведение было впервые исполнено именно на этом вечере и было встречено зрителями с большим волнением. В мероприятии также приняли участие члены семьи и наставники Ширин Абдуллаевой, поделившись искренними воспоминаниями.
Мать рассказала о редком таланте дочери, особо подчеркнув её стремление к творчеству и ответственность. В рамках творческой деятельности Ширин Абдуллаевой были приведены и другие примеры.
В частности, было отмечено, что она за короткий срок подготовила и успешно исполнила восемь песен на разных языках для мероприятия, проведённого в Китае. Также было подчеркнуто, что её песни исполнялись в сочетании с танцем, превращаясь в единое художественное произведение.
В завершение вечера была признана неизгладимая роль Ширин Абдуллаевой в национальном искусстве и её яркое наследие. Для справки, Ширин Абдуллаева родилась в 2005 году.
За короткую, но насыщенную творческую деятельность она стала известна как певица и автор песен, успешно участвовала в международных проектах. В 2023 году была удостоена Государственной премии имени Зульфии.
К сожалению, талантливая артистка скончалась в 2025 году в возрасте всего 19 лет. Вечер памяти «Неоконченная песня» остался в памяти как дань уважения короткой, но содержательной жизни Ширин Абдуллаевой, посвящённой искусству.