Yulduz Usmonova haqiqiy san’at va ijod haqida gapirdi
O‘zbekiston xalq artisti Yulduz Usmonova yaqinda ijtimoiy tarmoqlarda videomurojaat e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda u san’at va ijod olamidagi ayrim holatlarga o‘z munosabatini bildirdi. Xonandaning ta’kidlashicha, uning atrofida bo‘lgan ba’zi shaxslar qisqa vaqt ichida mashhur bo‘lib, “yulduz” maqomini olishga erishgan.
Yulduz Usmonova haqiqiy san’atkor qanday bo‘lishi kerakligi haqida so‘z yuritib, kamtarlik va oddiylik san’atning asosiy tamoyillaridan biri ekanini qayd etdi. U o‘z faoliyatini doimo mehnat va bilimga asoslangan holda olib borayotganini ta’kidladi.
“Ollohga shukr, men haligacha o‘z mehnatim va bilimim bilan harakat qilaman”, dedi xonanda. Shuningdek, Usmonova ayrim ijodkorlarning o‘zlarini shoir yoki san’at namoyondasi sifatida ko‘rsatishga intilayotganini tanqid qildi.
U 40 yillik ijodi davomida ko‘plab qo‘shiqlarining matni va kuyini o‘zi yozganini aytib o‘tdi. Xonanda o‘z ijodida taniqli shoirlar — Mahmud Toir, Muhammad Yusuf va Ohunjon Hakimov asarlaridan ilhomlanganini ham ma’lum qildi.
Shu bilan birga, u kitob o‘qishga katta ahamiyat berishini alohida ta’kidladi. Videomurojaatda Usmonova zamonaviy texnologiyalar, jumladan, sun’iy intellekt vositalaridan foydalanayotgan ijodkorlar haqida ham gapirdi.

Юлдуз Усмонова о настоящем искусстве и творчестве рассказала
Народная артистка Узбекистана Юлдуз Усмонова недавно опубликовала видеобращение в социальных сетях. Об этом сообщил Zamin.uz.
В нем она выразила свое отношение к некоторым явлениям в мире искусства и творчества. По словам певицы, некоторые люди вокруг нее быстро стали известными и достигли статуса «звезды».
Юлдуз Усмонова рассказала, какой должен быть настоящий артист, отметив, что скромность и простота являются одними из основных принципов искусства. Она подчеркнула, что всегда строит свою деятельность на труде и знаниях.
«Слава Богу, я до сих пор действую своим трудом и знаниями», — сказала певица. Также Усмонова критиковала некоторых творцов, которые стремятся показать себя поэтами или представителями искусства.
Она отметила, что за 40 лет своей творческой деятельности написала тексты и музыку многих своих песен самостоятельно. Певица также сообщила, что в своем творчестве вдохновлялась произведениями известных поэтов — Махмуда Таира, Мухаммада Юсуфа и Охунжона Хакимова.
Кроме того, она особо подчеркнула важность чтения книг. В видеобращении Усмонова также говорила о творцах, использующих современные технологии, включая средства искусственного интеллекта.