Amerikalik taniqli aktyor Jim Kerri Fransiyaning milliy kino mukofoti — faxriy "Sezar" bilan taqdirlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mukofotni unga "Spotless Mind" filmida birga ishlagan rejissyor Mishel Gondri topshirdi. Jim Kerrining aytishicha, uning ajdodlari Fransiyadan Kanadaga ko‘chib o‘tgan.
U minnatdorlik nutqini fransuzcha talaffuzda aytib, bobosining katta bobosi Mark-Fransua Kerrining Fransiyaning Sen-Malo portidan Kanadaga ko‘chib o‘tganini eslatib o‘tdi. Keyinchalik esa ularning oilasi Los-Anjelesga yo‘l olgan.
Nutqi davomida Jim Kerri otasi Persi Jozef Kerriga alohida minnatdorlik bildirdi. "Otam menga muhabbat, saxovat va kulgini qadrlashni o‘rgatdi.
Agar omad sizga kulib boqishini istasangiz, avval o‘zingiz unga kuling. Bu oson emas, lekin bunga harakat qilish kerak.
Bu lahzani umrbod eslab qolaman. Hayotimni jannat deb bilaman", dedi aktyor.
Ma’lumotlarga ko‘ra, faxriy "Sezar" mukofoti avval ham dunyoning ko‘zga ko‘ringan kino san’ati vakillariga, jumladan, Juliya Roberts, Kristofer Nolan, Devid Fincher, Keyt Blanshett, Robert Redford, Penelopa Krus va Jorj Kluniga topshirilgan. Jim Kerri ham bu ro‘yxatga qo‘shildi.

Джим Керри удостоен почетной премии «Сезар»
Известный американский актер Джим Керри был удостоен национальной кинопремии Франции — почетной «Сезар». Об этом сообщает Zamin.uz.
Премию ему вручил режиссер Мишель Гондри, с которым он работал над фильмом «Вечное сияние чистого разума». По словам Джима Керри, его предки переехали из Франции в Канаду.
Он произнес благодарственную речь с французским акцентом, напомнив, что его прадед Марк-Франсуа Керри переехал из порта Сен-Мало во Франции в Канаду. Позже их семья направилась в Лос-Анджелес.
В своей речи Джим Керри особо поблагодарил своего отца Перси Джозефа Керри. «Отец научил меня ценить любовь, щедрость и смех.
Если хочешь, чтобы удача улыбнулась тебе, сначала улыбнись ей сам. Это нелегко, но стоит попытаться.
Этот момент я запомню на всю жизнь. Я считаю свою жизнь раем», — сказал актер.
По данным, почетная премия «Сезар» ранее вручалась выдающимся представителям мирового кинематографа, в том числе Джулии Робертс, Кристоферу Нолану, Дэвиду Финчеру, Кейт Бланшетт, Роберту Редфорду, Пенелопе Крус и Джорджу Клуни. Джим Керри также вошел в этот список.