Yulduz Usmonova tez "yulduz" bo'lishni tanqid qildi
U o‘z nutqida atrofidagi ba’zi shaxslarning tezda "yulduz"ga aylanganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, haqiqiy san’atkor doimo kamtar bo‘lishi va yer bilan bog‘liqligini yo‘qotmasligi kerak.
"Ollohga shukr, men hanuzgacha o‘z mehnatim va bilimim bilan harakat qilmoqdaman", dedi u. Yulduz Usmonova ba’zi ijodkorlarning o‘zlarini qisqa vaqt ichida shoir yoki san’at namoyondasi sifatida ko‘rsatayotganini tanqid qildi.
U 40 yillik ijodi davomida qo‘shiqlarining asosiy qismini o‘zi yozganini aytdi. Xonanda Mahmud Toir, Muhammad Yusuf va Ohunjon Hakimov kabi katta shoirlar ijodiga murojaat qilib kelganini ma’lum qildi.
Bundan tashqari, u kitob o‘qishga alohida e’tibor berishini ta’kidladi. Videomurojaatda san’atkor ayrim zamonaviy ijodkorlarning sun’iy intellekt vositalaridan foydalanayotganini ham eslatdi.

Юлдуз Усмонова раскритиковала быстрое становление "звездой"
Народная артистка Узбекистана Юлдуз Усмонова в видеобращении, размещённом в социальных сетях, высказалась по поводу некоторых явлений в мире искусства. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своей речи она подчеркнула, что некоторые люди вокруг неё быстро становятся "звёздами". По её словам, настоящий артист всегда должен оставаться скромным и не терять связь с землёй.
"Слава Богу, я до сих пор работаю своим трудом и знаниями", — сказала она. Юлдуз Усмонова критиковала некоторых творцов, которые за короткое время представляют себя как поэты или представители искусства.
Она отметила, что за 40 лет своей карьеры написала основную часть своих песен сама. Певица сообщила, что обращалась к творчеству таких великих поэтов, как Махмуд Таир, Мухаммад Юсуф и Охунджон Хакимов.
Кроме того, она подчеркнула особое внимание к чтению книг. В видеобращении артистка также напомнила, что некоторые современные творцы используют средства искусственного интеллекта.