O‘zbekiston xalq artisti Yulduz Usmonova ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilgan videomurojaatida san’at va ijod olamidagi ba’zi holatlarga o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xonanda o‘z atrofida yurgan ayrim shaxslarning qisqa vaqt ichida mashhur bo‘lib ketayotganini ta’kidladi. Uning fikricha, haqiqiy san’atkor har doim kamtar bo‘lishi va yerda mustahkam turishi kerak.
“Shukrki, men hanuzgacha o‘z mehnatim va bilimim bilan faoliyat yuritib kelmoqdaman”, dedi u. Yulduz Usmonova ayrim ijodkorlarning o‘zlarini tezda shoir yoki san’at namoyondasi sifatida ko‘rsatayotganini tanqid qildi.
U o‘zining 40 yillik ijodi davomida ko‘plab qo‘shiqlarining matni va kuyini o‘zi yaratganini aytib o‘tdi. Xonanda Mahmud Toir, Muhammad Yusuf va Ohunjon Hakimov kabi mashhur shoirlarning ijodidan foydalanib kelganini ham ta’kidladi.
Shuningdek, u kitob o‘qishga alohida e’tibor berishini aytdi. Videomurojaatda Usmonova ba’zi zamonaviy ijodkorlarning sun’iy intellekt vositalaridan foydalanayotganini ham tilga oldi va haqiqiy ijodning qalb va bilimdan yaratilishini ta’kidladi.

Юлдуз Усмонова критиковала творческих людей за то, что они забывают о скромности
Народная артистка Узбекистана Юлдуз Усмонова в видеобращении, опубликованном в социальных сетях, выразила своё отношение к некоторым явлениям в мире искусства и творчества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Певица отметила, что некоторые люди из её окружения быстро становятся известными. По её мнению, настоящий артист всегда должен оставаться скромным и крепко стоять на земле.
«Слава Богу, я до сих пор продолжаю работать своим трудом и знаниями», — сказала она. Юлдуз Усмонова критиковала некоторых творцов, которые быстро представляют себя поэтами или представителями искусства.
Она отметила, что за 40 лет своей творческой деятельности сама создала тексты и музыку многих своих песен. Певица также подчеркнула, что использовала творчество таких известных поэтов, как Махмуд Таир, Мухаммад Юсуф и Охунджон Хакимов.
Кроме того, она заявила, что уделяет особое внимание чтению книг. В видеобращении Усмонова также упомянула, что некоторые современные творцы используют инструменты искусственного интеллекта, и подчеркнула, что настоящее творчество рождается из сердца и знаний.