22-fevral yakshanba kuni Londonda BAFTA mukofotlarini topshirishning 79-marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli tadbirda rejissyor Pol Tomas Andersonning "Jang sari jang" filmi katta muvaffaqiyatga erishdi va jami oltita oltin haykalchani qo‘lga kiritdi. Andersonning kartinasi rekord darajadagi natijani qayd etdi.
Leonardo Di Kaprio va Shon Penn kabi mashhur aktyorlar ishtirok etgan bu film 14 ta yo‘nalishda nomzod bo‘lib, "Eng yaxshi film", "Eng yaxshi rejissyor" va "Eng yaxshi operatorlik ishi" kabi asosiy nominatsiyalarda g‘olib bo‘ldi. Shon Penn esa ikkinchi plandagi roli uchun eng yaxshi aktyor deb topildi.
Marosimda eng kutilmagan voqea "Eng yaxshi aktyor" yo‘nalishida yuz berdi. Di Kaprio va Timoti Shalame bu safar sovrinsiz qolishdi.
Mukofot Turett sindromidan aziyat chekkan shotlandiyalik faol haqidagi roli uchun Robert Aramayoga topshirildi. Ayollar o‘rtasida esa Jessi Bakli Shekspir oilasi haqidagi tarixiy dramadagi roli uchun eng yaxshi aktrisa deb topildi.
"Eng yaxshi hujjatli film" nominatsiyasida Pavel Talankin va Devid Borenshteynning "Janob hech kim Putinga qarshi" asari g‘olib bo‘ldi. Ushbu film Rossiya maktablaridagi ta’lim va mafkura haqida hikoya qiladi va Chelyabinsk viloyatida yashirincha suratga olingan.
Film avvalroq "Sandens" festivalida yuqori baholangan va endilikda "Oskar" sari qadam tashlamoqda. 2026-yilning asosiy g‘oliblari orasida "Jang sari jang" eng yaxshi film deb topildi, "Xamnet" eng yaxshi britan filmi bo‘ldi, Robert Aramayo "Men urishyapman" filmi uchun eng yaxshi aktyor, Jessi Bakli esa "Xamnet" filmi uchun eng yaxshi aktrisa deb e’tirof etildi.
"Janob hech kim Putinga qarshi" eng yaxshi hujjatli film deb tan olindi. Sizningcha, ushbu ro‘yxatdagi qaysi film yilning eng yaxshi asari bo‘lishga loyiq?

Фильм "Бой за бой" получил шесть наград BAFTA
22 февраля, в воскресенье, в Лондоне состоялась 79-я церемония вручения премий BAFTA. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом престижном мероприятии режиссёр Пол Томас Андерсон с фильмом «Борьба за борьбу» добился большого успеха, получив в общей сложности шесть золотых статуэток. Картина Андерсона установила рекордный результат.
Фильм с участием таких известных актёров, как Леонардо Ди Каприо и Шон Пенн, был номинирован в 14 категориях и выиграл в основных номинациях, таких как «Лучший фильм», «Лучший режиссёр» и «Лучшая операторская работа». Шон Пенн был признан лучшим актёром второго плана за свою роль.
Самым неожиданным событием церемонии стало в номинации «Лучший актёр». Ди Каприо и Тимоти Шаламе в этот раз остались без наград.
Премия была вручена Роберту Арамайо за роль шотландского активиста, страдающего синдромом Туретта. Среди женщин лучшей актрисой признали Джесси Бакли за роль в исторической драме о семье Шекспира.
В номинации «Лучший документальный фильм» победил фильм Павла Таланкина и Дэвида Боренштейна «Господин никто против Путина». Эта картина рассказывает об образовании и идеологии в российских школах и была тайно снята в Челябинской области.
Ранее фильм получил высокую оценку на фестивале «Сандэнс» и теперь направляется к «Оскару». Среди главных победителей 2026 года фильм «Борьба за борьбу» признан лучшим фильмом, «Хамнет» — лучшим британским фильмом, Роберт Арамайо — лучшим актёром за фильм «Я борюсь», а Джесси Бакли — лучшей актрисой за фильм «Хамнет».
«Господин никто против Путина» был признан лучшим документальным фильмом. Как вы думаете, какой из фильмов в этом списке заслуживает звания лучшего фильма года?