Yakshanba, 22-fevral kuni Britaniya poytaxtida BAFTA mukofotini topshirishning 79-marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli tadbirda rejissyor Pol Tomas Andersonning “Jang sari jang” filmi katta e’tiborga sazovor bo‘ldi va jami oltita oltin haykalchani qo‘lga kiritdi. Andersonning filmi 14 ta yo‘nalishda nomzod bo‘lib, “Eng yaxshi film”, “Eng yaxshi rejissyor” va “Eng yaxshi operatorlik ishi” kabi asosiy nominatsiyalarda g‘olib chiqdi.
Shon Penn esa ikkinchi plandagi roli uchun eng yaxshi aktyor deb topildi. Marosimning kutilmagan voqeasi “Eng yaxshi aktyor” yo‘nalishida yuz berdi.
Di Kaprio va Timoti Shalame bu safar sovrinsiz qoldi. Mukofot Robert Aramayoga topshirildi, u Turett sindromidan aziyat chekuvchi shotlandiyalik faol haqidagi roli uchun g‘olib bo‘ldi.
Ayollar o‘rtasida esa Jessi Bakli Shekspir oilasi haqidagi tarixiy dramadagi roli uchun tengsiz deb topildi. “Eng yaxshi hujjatli film” nominatsiyasida Pavel Talankin va Devid Borenshteynning “Janob hech kim Putinga qarshi” asari g‘olib bo‘ldi.
Ushbu film Rossiya maktablaridagi ta’lim va mafkura haqida hikoya qiladi va Chelyabinsk viloyatida yashirincha suratga olingan kadrlar asosida yaratilgan. Film avvalroq "Sandens" festivalida yuqori baholangan va endilikda "Oskar" sari dadil qadam tashlamoqda.

Андерсон фильм "Битва за битву" получил шесть наград BAFTA
В воскресенье, 22 февраля, в столице Великобритании состоялась 79-я церемония вручения премии BAFTA. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом престижном мероприятии фильм режиссера Пола Томаса Андерсона «Война и война» привлек большое внимание и получил в общей сложности шесть золотых статуэток. Фильм Андерсона был номинирован в 14 категориях и победил в основных номинациях, таких как «Лучший фильм», «Лучший режиссер» и «Лучшая операторская работа».
Шон Пенн был признан лучшим актером второго плана за свою роль. Неожиданным событием церемонии стала номинация «Лучший актер».
Ди Каприо и Тимоти Шаламе в этот раз остались без наград. Премия была вручена Роберту Арамайо, который победил за роль шотландского активиста, страдающего синдромом Туретта.
Среди женщин Джесси Бакли была признана непревзойденной за роль в исторической драме о семье Шекспира. В номинации «Лучший документальный фильм» победил фильм Павла Таланкина и Дэвида Боренштейна «Господин никто против Путина».
Этот фильм рассказывает об образовании и идеологии в российских школах и создан на основе скрытых съемок, сделанных в Челябинской области. Ранее фильм получил высокую оценку на фестивале «Сандэнс» и теперь уверенно движется к «Оскару».
Основные победители 2026 года следующие: Лучший фильм: «Война и война», Лучший британский фильм: «Хамнет», Лучший актер: Роберт Арамайо («Я воюю»), Лучшая актриса: Джесси Бакли («Хамнет»), Лучший документальный фильм: «Господин никто против Путина». Как вы думаете, какой из этих фильмов заслуживает звания лучшего фильма года?