Turkiyalik mashhur xonanda Yildiz Tilbe G‘azo va boshqa inqiroz avj olgan hududlarda katta yordam marafonini tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Ramazon oyi davomida har kuni G‘azoda qurolli to‘qnashuvlar oqibatida ochlikdan aziyat chekayotgan 12 ming kishiga iftor dasturxonini yozib bermoqda. Ma'lum qilinishicha, Tilbe iftor uchun issiq taomlarni nodavlat tashkilotlar orqali yetkazadi va iftor tadbirlarini moliyalashtirish jarayonlarini allaqachon yakunlagan.
Xonanda bu xayrli ishni faqat bir mintaqa bilan cheklamay, "Har bir uyda issiq ovqat bo‘lishi kerak!" shiori ostida keng hududda muhtojlarga yordam qo‘lini cho‘zmoqda. Yordam ishlari Yaman, Suriya, Afg‘oniston, Sharqiy Turkiston, Efiopiya, Janubiy Sudan, Arakan va Kashmir kabi hududlarga ham yetkazilishi rejalashtirilgan.
Ramazon iftori dasturxonining tashkiliy qismi Tilbe nomidan Quddus ko‘ngillilari uyushmasi tomonidan boshqarilmoqda. Bu xayriya tadbirlari orqali ko‘plab muhtoj insonlarga yordam berish va ularni qo‘llab-quvvatlash maqsad qilingan.

Йылдыз Тилбе в месяц Рамадан раздаёт ифтар нуждающимся
Известная турецкая певица Йылдыз Тильбе организовала крупный марафон помощи в Газе и других регионах, охваченных кризисом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В течение месяца Рамадан она ежедневно накрывает ифтар для 12 тысяч человек в Газе, страдающих от голода из-за вооружённых столкновений. Сообщается, что Тильбе доставляет горячие блюда для ифтара через неправительственные организации и уже завершила финансирование мероприятий по организации ифтара.
Певица не ограничивается помощью только одному региону, а под лозунгом «В каждом доме должна быть горячая еда!» протягивает руку помощи нуждающимся в широком регионе. Планируется также оказание помощи в таких регионах, как Йемен, Сирия, Афганистан, Восточный Туркестан, Эфиопия, Южный Судан, Аракан и Кашмир.
Организационную часть ифтара в Рамадан от имени Тильбе курирует Ассоциация волонтёров Кудуса. Цель этих благотворительных мероприятий — помочь и поддержать многих нуждающихся людей.