Prezident 72 nafar ayolni davlat mukofoti bilan taqdirladi
8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan mukofotlash haqidagi farmon e'lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu bayram munosabati bilan turli sohalarda faoliyat yuritayotgan 72 nafar ayol davlat mukofotlari bilan taqdirlandi. Rasmiy hujjatda ayollarga yuksak e'tibor ko‘rsatish, ularning davlat va jamiyat hayotidagi o‘rnini oshirish, shuningdek, Yangi O‘zbekistonni qurishda fidokorona mehnat qilayotgan tashabbuskor xotin-qizlarni rag‘batlantirish maqsadi qayd etilgan.
Mukofotlanganlar orasida O‘zbek Milliy akademik drama teatri aktrisasi, O‘zbekiston xalq artisti Muqaddas Xoliqova ham bor. U "Mehnat shuhrati" ordeni bilan taqdirlandi.
Muqaddas Xoliqova ko‘p yillardan beri milliy teatr san’ati rivojiga katta hissa qo‘shib kelayotgan ijodkor sifatida tanilgan. U sahnada turli qiyofa va taqdirlarni mahorat bilan jonlantirib, tomoshabinlar mehrini qozongan.

Президент наградил 72 женщины государственными наградами
8 марта — в честь Международного женского дня был опубликован указ Президента Республики Узбекистан о награждении. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этим праздником 72 женщины, работающие в различных сферах, были награждены государственными наградами. В официальном документе отмечается высокая забота о женщинах, повышение их роли в государственной и общественной жизни, а также поощрение инициативных женщин, которые самоотверженно трудятся на благо строительства Нового Узбекистана.
Среди награждённых — актриса Узбекского национального академического драматического театра, народная артистка Узбекистана Мукаддас Холикова. Ей была вручена орден «Шухрати труда».
Мукаддас Холикова известна как творческая личность, вносящая значительный вклад в развитие национального театрального искусства на протяжении многих лет. Она мастерски оживляет на сцене различные образы и судьбы, завоёвывая любовь зрителей.