Mashhur turk aktyori Burak Deniz Istanbulda politsiya tomonidan o‘tkazilgan keng ko‘lamli maxsus operatsiya doirasida qo‘lga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bir qator muvaffaqiyatli seriallar hamda Tun malikasi filmi orqali keng omma e’tiboriga tushgan san’atkorning hibsga olinishi jamoatchilik o‘rtasida katta shov-shuvlarga sabab bo‘ldi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur tadbir giyohvand moddalarning noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish maqsadida amalga oshirilgan.
Prokuratura tomonidan qidiruvda bo‘lgan o‘n to‘rt nafar shaxsdan o‘n bir nafari qo‘lga olingan bo‘lib, ular orasida Norm Ender taxallusi bilan tanilgan taniqli reper Ender Erog‘li ham borligi tasdiqlandi. Ushbu voqealar zanjiri bir kun avval boshlangan edi.
Seshanba kuni Istanbulda shou-biznes va kino olamining yana to‘qqiz nafar vakili, jumladan, Sen tug‘ilgan uy sening taqdiring hamda Qush parvozi seriallari orqali muxlislar qalbidan joy olgan aktyor Ibrohim Chelikol, shuningdek, mashhur estrada xonandalari Bengyu, Simge Sagin va Melek Mosso huquq-tartibot idoralari tomonidan ushlandi. Gumonlanuvchilar giyohvand moddalarni iste’mol qilish, saqlash hamda ularni tarqatishda ayblanmoqda.
Turkiya huquqni muhofaza qilish organlari so‘nggi oylarda Istanbul shahrida giyohvandlikka qarshi shiddatli va tizimli kurash olib bormoqda. Mazkur reydlar doirasida avvalroq ham o‘nlab taniqli shaxslar, jumladan, mashhur aktyorlar, telejurnalistlar va ijtimoiy tarmoq blogerlari hibsga olingan edi.
Hozirgi vaqtda tergov harakatlari davom etmoqda va rasmiylar ushbu jinoyat ishi bo‘yicha batafsil ma’lumotlar keyinroq taqdim etilishini ma’lum qilgan. San’at olami vakillarining bunday noxush holatlarga aralashib qolishi mamlakat madaniy va ijtimoiy muhitida jiddiy muhokamalarni keltirib chiqarmoqda.

Знаменитый турецкий актер Бурак Дениз был задержан в ходе специальной операции
Знаменитый турецкий актер Бурак Дениз был задержан в Стамбуле в рамках масштабной спецоперации, проведенной полицией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Арест артиста, завоевавшего широкую популярность благодаря ряду успешных сериалов и фильму «Королева ночи», вызвал большой общественный резонанс. По данным правоохранительных органов, данное мероприятие было проведено с целью борьбы с незаконным оборотом наркотических средств.
Из четырнадцати лиц, находившихся в розыске прокуратуры, одиннадцать были задержаны, среди них подтверждено наличие известного рэпера Эндера Эроглу, известного под псевдонимом Norm Ender. Эта цепочка событий началась еще день назад.
Во вторник в Стамбуле правоохранительными органами были задержаны еще девять представителей шоу-бизнеса и киноиндустрии, в том числе актер Ибрагим Челикколь, полюбившийся зрителям по сериалам «Твой дом — твоя судьба» и «Полет птицы», а также популярные эстрадные певицы Бенгю, Симге Сагын и Мелек Моссо. Подозреваемые обвиняются в употреблении, хранении и распространении наркотических средств.
Правоохранительные органы Турции в последние месяцы ведут интенсивную и системную борьбу с наркоманией в Стамбуле. Ранее в рамках подобных рейдов были задержаны десятки известных личностей, включая популярных актеров, тележурналистов и блогеров социальных сетей.
В настоящее время следственные мероприятия продолжаются, и власти заявили, что подробная информация по данному уголовному делу будет предоставлена позже. Вовлеченность представителей мира искусства в подобные неприятные инциденты вызывает серьезные дискуссии в культурной и социальной среде страны.
После завершения следственного процесса судебные органы определят степень вины всех подозреваемых и вынесут соответствующее решение.