O'zbekiston san'ati va madaniyati rivojiga ulkan hissa qo'shgan, mashhur Yalla guruhining asoschisi Farruh Zokirov 80 yoshni qarshi oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu shukrona kun munosabati bilan Ko'ksaroy qarorgohida davlat rahbari ishtirokida tantanali tadbir tashkil etildi. Marosimda san'atkorning ijodiy yo'li va yurtimiz madaniyatiga xizmatlari yuksak e'tirof etildi.
Tadbir davomida Prezident Shavkat Mirziyoyev so'zga chiqib, yubiley sohibini samimiy muborakbod etdi. Davlat rahbari Farruh Zokirovga mustahkam sog'lik va ijodiy zestlar tiladi.
Shu bilan birga, uning san'atimizni xalqaro maydonda targ'ib qilishda ko'rsatgan fidoyiligi alohida ta'kidlandi. Marosimda ko'plab ijodkor ziyolilar, san'at namoyandalari va jamiyatning faol vakillari ishtirok etdi.
Farruh Zokirov nafaqat O'zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasi va turkiy dunyosining tanilgan faxri hisoblanadi. Buning isboti sifatida san'atkorning ko'plab davlatlar xalq artisti unvoniga sazovor bo'lganini aytish mumkin.
U O'zbekiston va Qoraqalpog'istondan tashqari, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston, Ozarbayjon kabi mamlakatlar hamda Tatariston, Boshqirdiston va Ingushetiyaning xalq artisti unvonlarini qo'lga kiritgan. Bunday keng ko'lamli e'tirof dunyo san'atida kamdan kam uchraydigan holatdir.
Kechada Yalla ansamblining muvaffaqiyatlari ortida turgan sodiq a'zolar Javlon To'xtayev, Abbos Aliyev, Temur Xalikov va Igor Xalikovlarning ko'p yillik mehnatlari ham yuqori baholandi. Ularning jamoaviy ruhdagi faoliyati guruhning dunyo sahnasiga chiqishida muhim rol o'ynagan.
Davlat tomonidan san'atkorga ko'rsatilgan hurmatning yana bir namunasi sifatida Toshkent shahrining Yashnobod tumanidagi 7 sonli bolalar musiqa va san'at maktabiga Farruh Zokirov nomi berildi. Endilikda yosh avlod vakillari ushbu dargohda afsonaviy ustozning ismi bilan bog'liq ilhom bilan san'at sirlarini o'rganadilar.
Tadbirning eng yuqori nuqtasi Farruh Zokirovga Buyuk xizmatlari uchun ordenining topshirilishi bo'ldi. Ushbu yuksak mukofot milliy madaniyatimizni dunyoga tanitish yo'lidagi beqiyos xizmatlarning munosib taqdirlanishidir.

Президент торжественно поздравил Фарруха Зокирова с 80-летним юбилеем
Основатель знаменитой группы «Ялла» Фаррух Зокиров, внесший огромный вклад в развитие искусства и культуры Узбекистана, отметил свой 80-летний юбилей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По случаю этого знаменательного дня в резиденции Коксарай при участии главы государства было организовано торжественное мероприятие. В ходе церемонии были высоко отмечены творческий путь артиста и его заслуги перед культурой нашей страны.
В ходе мероприятия выступил Президент Шавкат Мирзиёев, который искренне поздравил юбиляра. Глава государства пожелал Фарруху Зокирову крепкого здоровья и творческого вдохновения.
При этом была особо отмечена его самоотверженность в популяризации нашего искусства на международной арене. В церемонии приняли участие многие деятели культуры, представители искусства и активные общественные деятели.
Фаррух Зокиров является признанной гордостью не только Узбекистана, но и всего региона Центральной Азии и тюркского мира. Доказательством этого служит то, что артист стал обладателем звания народного артиста многих государств.
Помимо Узбекистана и Каракалпакстана, он получил звания народного артиста таких стран, как Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Азербайджан, а также Татарстана, Башкортостана и Ингушетии. Столь широкое признание является редким случаем в мировом искусстве.
Вчера была также высоко оценена многолетняя работа преданных участников ансамбля «Ялла» — Жавлона Тохтаева, Аббоса Алиева, Темура Халикова и Игоря Халикова, которые стояли за успехами коллектива. Их деятельность в командном духе сыграла важную роль в выходе группы на мировую сцену.
Еще одним примером уважения, оказанного государством артисту, стало присвоение имени Фарруха Зокирова детской музыкальной и художественной школе №7 в Яшнабадском районе города Ташкента. Теперь представители молодого поколения будут изучать секреты искусства в этом заведении, вдохновляясь именем легендарного мастера.
Кульминацией мероприятия стало вручение Фарруху Зокирову ордена «За великие заслуги». Эта высокая награда является достойным признанием неоценимого вклада в продвижение нашей национальной культуры в мире.