Fransiyada kutilmagan va hayratlanarli voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Parijda istiqomat qiluvchi bir erkak xayriya lotereyasi orqali qiymati bir million yevrodan oshadigan mashhur rassom Pablo Pikassoning asarini yutib oldi. Ushbu g'ayritabiiy holat haqida xalqaro axborot manbalari xabar berdi.
Ma'lum bo'lishicha, kasbi muhandis bo'lgan va san'atga qiziqish bildirgan Ari Xodara o'zining g'alabasi haqida Christie's auksion vakillari tomonidan amalga oshirilgan videoqo'ng'iroq orqali bilgan. Unga ming toqqiz yuz qirk bir yilda yaratilgan noyob asarning yangi egasiga aylangani aytilganda, u avvaliga bu xabarga ishonmagan.
Erkak ushbu voqeani hazil deb o'ylaganini va haqiqatni bilish uchun hayratda qolganini ta'kidlagan. Tashkilotchilarning ma'lum qilishicha, ushbu xayriya lotereyasi doirasida har biri yuz yevro turadigan bir yuz yigirma mingtadan ortiq bilet sotilgan.
Natijada Alsgeymer kasalligi bo'yicha olib borilayotgan tibbiy tadqiqotlar uchun qariyb o'n bir million yevro mablag' yig'ilgan. Bu xayriya ishining asosiy maqsadi sog'liqni saqlash sohasidagi muhim izlanishlarni qo'llab quvvatlashdan iborat bo'lgan.
Mazkur o'yin ikki ming on uchda yo'lga qo'yilgan Bir Pikasso yuz yevro evaziga nomli loyihaning uchinchi marotaba o'tkazilishi edi. Joriy yilgi g'olibga Pikassoning o'ziga xos uslubida, qog'ozga guash texnikasida chizilgan Ayol boshi deb nomlangan asari nasib etdi.
Ushbu portretda rassomning ilhom parisi va yaqin hamrohi bo'lgan fransuz syurrealist rassomi Dora Maar tasvirlangan. Mazkur voqea nafaqat san'at ixlosmandlari, balki keng jamoatchilik orasida ham katta qiziqish uyg'otmoqda.
Bunday loyihalar orqali ham san'at asarlari yangi egalarga yetib boradi, ham jamiyat uchun foydali maqsadlarga xizmat qiladi.

Парижский инженер выиграл работу Пикассо в лотерею
Житель Парижа выиграл в благотворительной лотерее работу знаменитого художника Пабло Пикассо стоимостью более одного миллиона евро. Об этом инциденте сообщили международные источники информации.
Как стало известно, Ари Ходара, инженер по профессии и любитель искусства, узнал о своей победе через видеозвонок от представителей аукциона Christie's. Когда ему сообщили, что он стал новым владельцем уникального произведения, созданного в тысяча девятьсот сорок первом году, он сначала не поверил в эту новость.
Мужчина отметил, что счел это происходящее шуткой и был поражен, узнав правду. По словам организаторов, в рамках этой благотворительной лотереи было продано более ста двадцати тысяч билетов стоимостью сто евро каждый.
В результате было собрано почти одиннадцать миллионов евро на медицинские исследования болезни Альцгеймера. Основной целью данной благотворительной акции была поддержка важных изысканий в области здравоохранения.
Данный розыгрыш стал третьим проведением проекта под названием «Один Пикассо за сто евро», запущенного в две тысячи тринадцатом году. Победителю этого года досталась работа под названием «Голова женщины», выполненная гуашью на бумаге в характерном стиле Пикассо.
На этом портрете изображена французская художница-сюрреалистка Дора Маар, которая была музой и близкой спутницей художника. Это событие вызывает большой интерес не только среди любителей искусства, но и среди широкой общественности.
Благодаря таким проектам произведения искусства не только находят новых владельцев, но и служат полезным целям для общества.