Javohir Sindorov Nomzodlar turniri chempioni bo'ldi va tabriklangan
Kiprning Pafos shahrida shaxmat bo'yicha Nomzodlar turniri bo'lib o'tmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu musobaqaning 13-turi yakunlangach, O'zbekistonlik shaxmatchi Javohir Sindorov g'alaba qozonib, chempionlikni ta'minladi. Qozog'istonlik sportchi Bibisora Assubayeva hamkasbining ushbu yutug'ini samimiy tabrikladi.
Bibisora Assubayeva muxlislar tomonidan tez-tez beriladigan shaxsiy munosabatlar haqidagi savolga ham javob qaytardi. U Javohir bilan besh yil oldin tanishganini va shu vaqt davomida bir-birining yutuqlarini qo'llab-quvvatlab, birga rivojlanganini ta'kidladi.
Shaxmatchining aytishicha, Javohir dunyodagi eng mehribon insonlardan biri bo'lib, u ushbu g'alaba uchun to'liq loyiq edi. Shuni ta'kidlash joizki, avvalroq Javohir Sindorovning buvisi ham yoshlar orasidagi munosabatlar borasida fikr bildirgan edi.
U agar yoshlar xohlasa, oila a'zolari bunday qarorga rozi ekanliklarini ma'lum qilgan. Turnir natijalariga ko'ra, Javohir Sindorov oxirgi turdan oldin chempionlikni rasman hal qildi.
Sportchi 13-tur yakunida 9,5 ochko to'plab, jadvalning cho'qqisiga ko'tarildi. Bibisora Assubayeva esa ayollar o'rtasidagi Nomzodlar turnirida 7,5 ochko bilan chempionlik uchun kurashmoqda.
Musobaqaning yakuniy turlari 15 aprel, chorshanba kuni bo'lib o'tadi. Yakuniy bosqichda Bibisora Assubayeva Hindiston vakili Diyva Deshmuh bilan, Javohir Sindorov esa Xitoylik Vey I bilan kuch sinashadi.

Джавохир Синдоров стал чемпионом турнира кандидатов и был поздравлен
По завершении 13-го тура данного соревнования узбекистанский шахматист Жавохир Синдоров одержал победу и обеспечил себе чемпионство. Казахстанская спортсменка Бибисора Ассубаева искренне поздравила коллегу с этим достижением.
Бибисора Ассубаева также ответила на часто задаваемый болельщиками вопрос о личных отношениях. Она отметила, что познакомилась с Жавохиром пять лет назад и за это время они поддерживали успехи друг друга и развивались вместе.
По словам шахматистки, Жавохир является одним из самых добрых людей в мире и полностью заслужил эту победу. Стоит отметить, что ранее бабушка Жавохира Синдорова также высказалась по поводу отношений между молодыми людьми.
Она сообщила, что если молодые люди пожелают, члены семьи будут согласны с таким решением. По результатам турнира Жавохир Синдоров официально решил исход чемпионства еще до последнего тура.
Спортсмен набрал 9,5 очка по итогам 13-го тура и поднялся на вершину таблицы. Бибисора Ассубаева же борется за чемпионство в Турнире претендентов среди женщин с 7,5 очками.
Финальные туры соревнований пройдут в среду, 15 апреля. В заключительном этапе Бибисора Ассубаева сразится с представительницей Индии Дивьей Дешмукх, а Жавохир Синдоров — с китайцем Вэй И.