Javohir Sindorov muvaffaqiyat sirlari va ulkan mehnat haqida gapirdi
Xalqaro shaxmat federatsiyasi tomonidan tashkil etilgan Nomzodlar turniri g'olibi, O'zbekistonlik shaxmatchi Javohir Sindorov o'zining yutuqlari va muvaffaqiyat sirlari haqida so'zlab berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sportchi bilan bo'lgan suhbat davomida bugungi kunda millionlab o'zbek yoshlari unga taqlid qilayotgani va xuddi shunday natijalarga erishish uchun nimalar qilish kerakligi haqida savol o'rtildi. Javohir Sindorov ushbu savolga javob berar ekan, har qanday katta g'alaba ortida ulkan mehnat yotganini alohida ta'kidladi.
Uning aytishicha, yuqori cho'qqilarga chiqish uchun o'zini butunlay ishga bag'ishlash lozim. Misol tariqasida sportchi ushbu muhim musobaqadan oldingi tayyorgarlik jarayonini surtib o'tdi.
U turnir boshlanishidan yigirma kun oldin barcha chalg'ituvchi narsalardan voz kechgan holda, faqat shaxmatga e'tibor qaratganini ma'lum qildi. Ushbu davr mobaynida u ustozining rahbarligida kuniga o'n soatdan ortiq mashq qilgan.
Shuningdek, shaxmatchi bugungi yutuqlari faqatgina yaqinda amalga oshirilgan qisqa muddatli tayyorgarlik natijasi emasligini bildirdi. Uning ta'kidlashicha, bu muvaffaqiyatlar o'n besh yil davomida to'xtovsiz va tinimsiz mehnat qilishning mahsulidir.
Javohir Sindorov barcha yoshlarga murojaat qilib, nafaqat sportda, balki har qanday kasb yoki sohada muntazam ravishda o'z ustida ishlasa, albatta yuqori natijalarga erishish va eng kuchli mutaxassisga aylanish mumkinligini ta'kidladi.

Джавохир Синдоров рассказал о секретах успеха и огромном труде
Победитель Турнира претендентов, организованного Международной шахматной федерацией, узбекистанский шахматист Жавохир Синдоров рассказал о своих достижениях и секретах успеха. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе беседы со спортсменом был поднят вопрос о том, что сегодня миллионы узбекских молодых людей берут с него пример, и что нужно делать для достижения аналогичных результатов. Отвечая на этот вопрос, Жавохир Синдоров особо подчеркнул, что за любой большой победой стоит огромный труд.
По его словам, для достижения высоких вершин необходимо полностью посвятить себя делу. В качестве примера спортсмен описал процесс подготовки перед этим важным турниром.
Он сообщил, что за двадцать дней до начала турнира отказался от всех отвлекающих факторов и сосредоточился исключительно на шахматах. В этот период под руководством тренера он тренировался более десяти часов в день.
Также шахматист отметил, что сегодняшние достижения являются не только результатом недавно проведенной краткосрочной подготовки. По его словам, эти успехи — плод непрерывного и неустанного труда на протяжении пятнадцати лет.
Жавохир Синдоров обратился ко всей молодежи, подчеркнув, что не только в спорте, но и в любой профессии или сфере, при условии регулярной работы над собой, обязательно можно достичь высоких результатов и стать сильнейшим специалистом.