Gautam Adanining umumiy boyligi 92,6 milliard dollarni tashkil etib, bu unga dunyo reytingida 19-oʻrinni egallashga, Osiyo boʻyicha esa birinchi oʻrinda turishga imkon berdi. Mukesh Ambanining boyligi 90,8 milliard dollarga baholandi va u jahon roʻyxatida 20-pogʻonada joy oldi.
Adanining boyligining oshishiga uning kompaniyasi aksiyalarining qadr koʻtarilishi sabab boʻldi. Yil boshidan buyon Adani Groupning energetika, aeroportlar va port logistikasi sohalaridagi shoʻba korxonalari aksiyalari qiymatining oʻsishi tufayli uning shaxsiy boyligi 8,1 milliard dollarga oshdi.
Shu bilan birga, shu davr mobaynida Ambanining boyligi 16,9 milliard dollarga kamaydi. Osiyoning eng boy odamlari roʻyxatida uchinchi oʻrin ByteDance kompaniyasi asoschisi Chjan Iminga tegishli boʻlib, uning boyligi 68,7 milliard dollarni tashkil etadi.
Jahon miqyosida esa Tesla va SpaceX kompaniyalari rahbari Ilon Mask ancha oldinda turibdi. Uning boyligi 656 milliard dollarga baholanmoqda.
Ikkinchi oʻrinni Google asoschilaridan biri Larri Peyj egallab, uning boyligi 286 milliard dollarni tashkil etadi. Uchinchi oʻrinda Amazon kompaniyasi asoschisi Jeff Bezos turibdi, uning boyligi 269 milliard dollarga yetadi.
Dunyoning eng badavlat odamlari orasida eng katta boylik yoʻqotgani LVMH boshqaruv raisi Bernar Arnoga tegishli boʻlib, uning moliyaviy qiymati 44 milliard dollarga qisqardi.

Гаутам Адани стал самым богатым человеком Азии
Основатель и глава индийского конгломерата Adani Group Гаутам Адани вновь стал самым богатым человеком на азиатском континенте. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Он отобрал этот титул у главы компании Reliance Industries Мукеша Амбани. Эта информация отражена в обновлённых данных рейтинга Bloomberg Billionaires Index на 17 апреля.
Общее состояние Гаутама Адани составило 92,6 миллиарда долларов, что позволило ему занять 19-е место в мировом рейтинге и первое место в Азии. Состояние Мукеша Амбани оценено в 90,8 миллиарда долларов, и он занял 20-е место в мировом списке.
Причиной роста богатства Адани стало увеличение стоимости акций его компании. С начала года благодаря росту стоимости акций дочерних предприятий Adani Group в сферах энергетики, аэропортов и портовой логистики его личное состояние увеличилось на 8,1 миллиарда долларов. В то же время за этот период состояние Амбани сократилось на 16,9 миллиарда долларов.
Третье место в списке самых богатых людей Азии принадлежит основателю компании ByteDance Чжан Имину, его состояние составляет 68,7 миллиарда долларов. В мировом масштабе же лидирует глава компаний Tesla и SpaceX Илон Маск. Его состояние оценивается в 656 миллиардов долларов. Второе место занимает один из основателей Google Ларри Пейдж, его состояние составляет 286 миллиардов долларов. На третьем месте находится основатель компании Amazon Джефф Безос, его состояние достигает 269 миллиардов долларов.
Среди самых богатых людей мира наибольшие потери состояния понёс председатель правления LVMH Бернар Арно, его финансовая стоимость сократилась на 44 миллиарда долларов.