Qashqadaryoda media haftalik doirasida jurnalistlar uchun treninglar o'tkazildi
Qashqadaryo viloyati mamlakatimiz bo‘ylab davom etayotgan media haftalik loyihasining navbatdagi muhim manziliga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu vohada tashkil etilgan o‘quv mashg‘ulotlari va amaliy darslar tadbirning eng qizg‘in qismiga aylanib, ishtirokchilar uchun soha sirlarini o‘rganishda yangi imkoniyatlar eshigini ochdi. Tadbir davomida jurnalistlar va blogerlar nafaqat nazariy bilimlarini mustahkamlashdi, balki zamonaviy media makonida ishlashning eng samarali usullarini amalda sinab ko‘rishdi.
Treninglar davomida ijodiy g‘oya yaratish, ishni rejalashtirish, ma’lumotlarni chuqur tahlil qilish va yakuniy xulosalar chiqarish kabi jarayonlar yaxlit bir tizim sifatida ko‘rsatib berildi. Buning natijasida ishtirokchilarning axborot tayyorlashga bo‘lgan yondashuvi sezilarli darajada o‘zgardi.
Xabarlarni tuzishda yangicha uslublar qo‘llanila boshlandi, videolavhalarni tasvirga olishda ijodiy yondashuvlar ustuvorlik kasb etdi, umumiy ish faoliyatida esa sifat jihatidan tub burilish kuzatildi. Vohadagi ommaviy axborot vositalari xodimlari va mediaga qiziquvchi yoshlar axborot tezligini to‘g‘ri boshqarish hamda auditoriya ishonchini qozonish yo‘llarini chuqurroq anglab yetdilar.
Endilikda asosiy maqsad faqatgina ma’lumotni tezkor yetkazish emas, balki tarqatilayotgan xabarning mazmuni va uning jamiyatga ta’sir doirasini kengaytirish ekani yanada oydinlashdi. Bu esa hududiy jurnalistikaning rivoji uchun muhim poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
Qashqadaryoda o‘tkazilgan ushbu media haftalik voha axborot muhitiga yangi nafas va o‘zgacha shukuh olib kirdi. Eng ahamiyatlisi shundaki, bu kabi ijodiy jarayonlar bir martalik tadbir bilan cheklanib qolmaydi.
Olingan bilimlar va yo‘lga qo‘yilgan yangi tizim kelgusida ham izchil davom ettirilishi ko‘zda tutilgan. Bu esa viloyat matbuot xizmatlari va tahririyatlar faoliyatini yanada jonlantirishga xizmat qiladi.
Endilikda media haftalik estafetasi qadimiy va hamisha navqiron Samarqand shahriga o‘tadi. Shu yilning 27-aprelidan 1-mayiga qadar bo‘lib o‘tadigan navbatdagi o‘quv mashg‘ulotlari yana bir hududda axborot sohasini yangilash va rivojlantirishga kuchli turtki berishi kutilmoqda.
Samarqandlik media vakillari ham ushbu jarayonlarda faol ishtirok etib, o‘z mahoratlarini oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

В Кашкадарье в рамках медианедели прошли тренинги для журналистов
Кашкадарьинская область стала очередным важным пунктом проекта медианедели, продолжающегося по всей нашей стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Организованные в этом оазисе учебные занятия и практические уроки стали наиболее насыщенной частью мероприятия и открыли участникам двери к новым возможностям в изучении секретов отрасли. В ходе мероприятия журналисты и блогеры не только укрепили свои теоретические знания, но и опробовали на практике наиболее эффективные методы работы в современном медиапространстве.
В ходе тренингов такие процессы, как создание творческой идеи, планирование работы, глубокий анализ информации и формулирование итоговых выводов, были показаны как единая система. В результате этого подход участников к подготовке информации заметно изменился.
В составлении новостей начали применяться новые приёмы, при съёмке видеороликов приоритетное место заняли творческие подходы, а в общей работе наблюдался коренной поворот в плане качества. Сотрудники СМИ оазиса и молодёжь, интересующаяся медиа, глубже осознали пути правильного управления скоростью информации и завоевания доверия аудитории.
Отныне стало ещё яснее, что главная цель состоит не только в оперативном донесении информации, но и в расширении содержания распространяемого сообщения и сферы его воздействия на общество. Это служит важным фундаментом для развития региональной журналистики.
Эта медианеделя, проведённая в Кашкадарье, привнесла в информационное пространство оазиса новое дыхание и особый блеск. Самое важное состоит в том, что подобные творческие процессы предполагается последовательно продолжать и в будущем, причём не однократно.
Это, в свою очередь, послужит ещё большему оживлению деятельности областных пресс-служб и редакций. Отныне эстафета медианедели переходит в древний и всегда молодой город Самарканд.
Очередные учебные занятия, которые пройдут с 27 апреля по 1 мая текущего года, как ожидается, дадут мощный импульс обновлению и развитию информационной сферы ещё в одном регионе. Самаркандские медиапредставители также активно примут участие в этих процессах и получат возможность повысить своё мастерство.