O‘zbekistonlik kinoijodkorlar Fransiyadagi xalqaro kinofestivalda bosh sovrinni qo‘lga kiritdi
So‘nggi yillarda mamlakatimizda Prezident Shavkat Mirziyoyevning bevosita tashabbuslari bilan milliy kino san’atini yangi bosqichga olib chiqish, iste’dodli yosh kinoijodkorlarni har tomonlama rag‘batlantirish hamda jahon bozorida raqobatlasha oladigan sifatli mahsulotlar yaratish borasida tub burilishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlatimiz tomonidan ko‘rsatilayotgan bunday yuksak e’tibor va g‘amxo‘rlik natijasida o‘zbek kinosi vakillari nufuzli xalqaro maydonlarda Vatanimiz nomini baland pardalarda yangratib, xalqimizga ulkan faxr va iftixor bag‘ishlamoqda. Buning yaqqol isboti sifatida, yaqindagina Fransiyaning Kann shahrida yakuniga yetgan nufuzli xalqaro inklyuziv kinofestivalida yurtimiz sharafini himoya qilgan Qadam.
Quyosh bolasi Yusuf qisqa metrajli filmining bosh sovrin bo‘lmish Gran-pri mukofotini qo‘lga kiritganini alohida ta’kidlash lozim. Ushbu tarixiy zafar milliy kinematografiyamizning xalqaro miqyosdagi obro‘si va salohiyati tobora yuksalib borayotganini butun dunyoga yana bir bor yaqqol namoyish etdi.
Ana shu muazzam va unutilmas muvaffaqiyatni munosib qadrlash, vatandoshlarimizning fidokorona mehnatini rag‘batlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining xalqaro kinofestivalda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan yosh ijodkorlarni mukofotlash to‘g‘risidagi farmoni qabul qilindi. Mazkur hujjatga asosan, xalqaro kinoanjumanda yuksak mahorat ko‘rsatib, yurtimiz dovrug‘ini yoygan bir guruh umidli yosh kinoijodkorlar davlatimizning nufuzli Kelajak bunyodkori medali bilan taqdirlandilar.
Ushbu davlat mukofoti yosh ijodkorlarning tinimsiz izlanishlari, san’at olamidagi mashaqqatli mehnatlari va kasbiga bo‘lgan cheksiz sadoqatiga berilgan eng oliy bahodir. Shu bilan bir qatorda, ushbu e’tirof yurtimizdagi boshqa minglab iqtidorli yigit va qizlar uchun ham haqiqiy kuch va ruhlantiruvchi omil vazifasini o‘taydi.
Zero, davlat tomonidan ko‘rsatilayotgan bunday yuksak ishonch hamda ma’naviy ko‘mak yosh avlodni yangi marralarni zabt etishga, yanada shiddat bilan ijod qilishga undaydi. Kelajak bunyodkori medali sohibi bo‘lgan yosh rejissyor va tasvirchilar o‘zlarining betakror asarlari orqali o‘zbek xalqining boy madaniyatini, asriy milliy qadriyatlarimizni hamda umumbashariy insonparvarlik g‘oyalarini jahon auditoriyasiga mahorat bilan yetkazib berishmoqda.
Bugungi kunda yoshlarning zamonaviy dunyoqarash, ilg‘or bilimlar va milliy ruh uyg‘unligida yaratayotgan filmlari o‘zbek kinosida yangi bir yuksalish davri boshlanganidan dalolat beradi. Mamlakatimizda soha uchun yaratilayotgan zamonaviy sharoitlar va qo‘llab-quvvatlash tizimi kelajakda ham eng yirik xalqaro kinofestivallarda yangi g‘alabalarni qo‘lga kiritishimiz uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi.

Узбекские кинематографисты получили главный приз на международном кинофестивале во Франции.
O'zbekistonlik kinoijodkorlar Fransiyadagi xalqaro kinofestivalda bosh sovrinni qo'lga kiritdiВ последние годы в нашей стране благодаря личному вниманию Президента Шавката Мирзиёева национальное киноискусство выводится на новый уровень, талантливые молодые кинематографисты получают всестороннюю поддержку, а также создаются качественные продукты, способные конкурировать на мировом рынке. Об этом сообщил Zamin.uz.
В результате такого высокого внимания и заботы, проявляемого нашим государством, представители узбекского кино на влиятельных международных площадках возносят имя нашей Родины на высокие экраны, даря нашему народу огромную гордость и чувство удовлетворения. Ярким подтверждением этого является то, что совсем недавно наша страна защищала свою честь на влиятельном международном инклюзивном кинофестивале, завершившемся в городе Канны во Франции, благодаря фильму «Шаг».
Особенно важно отметить, что короткометражный фильм «Юсуф, сын солнца» завоевал главный приз — Гран-при. Эта историческая победа является доказательством растущего авторитета и признания нашей национальной кинематографии на международном уровне, вновь продемонстрировав миру её высокий потенциал.
В честь этого выдающегося и незабываемого успеха, а также с целью поощрения самоотверженного труда наших соотечественников, был принят указ Президента Республики Узбекистан о поощрении молодых творцов, завоевавших победу на международном кинофестивале. На основании данного документа группа талантливых молодых кинематографистов, продемонстрировавших высокое мастерство в международном киносообществе и прославивших нашу Родину, была награждена медалью «Будущий строитель будущего» нашей страны.
Эта государственная награда является высшим признанием неустанных поисков молодых творцов, их упорного труда в мире искусства и безграничной преданности своему делу. Вместе с тем, это признание служит настоящей силой и вдохновляющим фактором для сотен одарённых юношей и девушек в нашей стране.
Нулевой, такое высокое доверие и духовная поддержка, оказываемые государством, вдохновляют молодое поколение осваивать новые горизонты и творить с ещё большей страстностью. Молодые режиссёры и художники, обладатели медали «Будущий строитель будущего», через свои неповторимые произведения передают мировому зрителю богатую культуру узбекского народа, современные национальные ценности и универсальные гуманистические идеалы с мастерством и вдохновением.
Сегодня фильмы, создаваемые молодёжью с современным мировоззрением, передовыми знаниями и соответствием национальному духу, свидетельствуют о начале новой эры подъёма в узбекском кино. Создаваемые в нашей стране современные условия и система поддержки в будущем будут служить надёжной основой для достижения новых побед на крупнейших международных кинофестивалях.