Yura davri bog‘i yulduzi Sem Nill vafot etdi
Dunyoga mashhur Yura davri bogi filmlari orqali tomoshabinlar ko‘nglidan chuqur joy olgan yangi zelandiyalik taniqli aktyor Sem Nill 78 yoshida hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda uning oila azolari rasmiy bayonot berib, san’atkorning vafot etganini tasdiqlashdi. Berilgan malumotlarga ko‘ra, mahoratli aktyor Avstraliyaning Sidney shahrida kutilmaganda olamdan o‘tgan.
Sem Nill qariyb ellik yildan ortiq davom etgan sermazmun ijodiy faoliyati davomida kino ixlosmandlariga bir-biridan qiziqarli va unutilmas obrazlarni taqdim etdi. U, ayniqsa, rejissyor Stiven Spilbergning Yura davri bogi filmidagi doktor Alan Grant roli bilan butun dunyo bo‘ylab millionlab muxlislarning mehrini qozongan edi.
Uning ijrosidagi ushbu qahramon sarguzasht janridagi filmlarning ramziga aylangan desak, mubolaga bo‘lmaydi. Aktyor faqatgina ushbu film bilan cheklanib qolmasdan, Olik sukunat, Qizil oktabr ortidan ov, Pianino, Ufq ortida kabi ko‘plab mashhur va nufuzli kinokartinalarda ham yorqin rollarni ijro etgan.
Uning har bir obrazi o‘ziga xosligi, samimiyligi va yuksak mahorat bilan yaratilgani sababli kino olamida mutaxassislar tomonidan alohida e’tirof etilgan. Sem Nill drama, triller va sarguzasht janrlarida birdek muvaffaqiyatli ijod qilgan kamsonli ijodkorlardan biri edi.
Taniqli aktyorning vafoti munosabati bilan jahon kino sanoati vakillari, uning yaqin hamkasblari va ko‘p sonli muxlislari ijtimoiy tarmoqlar orqali chuqur hamdardlik bildirishmoqda. San’at ahli Sem Nillning jahon kinematografiyasi rivojiga qo‘shgan ulkan hissasini va u qoldirgan boy ijodiy meros kelajak avlodlar uchun ham sevimli bo‘lib qolishini ta’kidlamoqda.

Всемирно известный актер из Новой Зеландии, Сэм Нилл, чьи роли в фильмах о Парке Юрского периода завоевали сердца зрителей по всему миру, скончался в возрасте 78 лет. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Об этом официально заявили члены его семьи, подтвердив смерть артиста. Согласно полученной информации, талантливый актер неожиданно скончался в Сиднее, Австралия.
Сэм Нилл более пятидесяти лет посвятил творческой деятельности, в течение которой он представлял киноманам по всему миру захватывающие и незабываемые образы. Он, в частности, получил мировое признание и любовь миллионов зрителей за роль доктора Алана Гранта в фильмах о Парке Юрского периода режиссера Стивена Спилберга.
Если сказать, что этот персонаж, сыгранный им, стал символом приключенческого жанра, то это будет не преувеличением. Актер не ограничивался только этими фильмами — он также блестяще исполнил яркие роли в numerous известных и влиятельных картинах, таких как «Тихая охотa», «Октябрьский рассвет», «Пианино» и «На краю света».
Каждый его образ отличался индивидуальностью, искренностью и высоким мастерством, благодаря чему он получил особое признание со стороны критиков и специалистов киноиндустрии. Сэм Нилл был одним из немногих универсальных артистов, успешно работавших в жанрах драмы, триллера и приключений.
Смерть известного актера вызвала глубокое сочувствие среди представителей мирового киноискусства, его близких коллег и миллионов поклонников, которые выражают свои соболезнования в социальных сетях. Эксперты подчеркивают огромный вклад Сэма Нилла в развитие мирового кинематографа и отмечают, что его богатое творческое наследие останется любимым для будущих поколений.