Mashhur qo‘shiqchi Alla Pugachyova 2022 yilda Rossiyadan ketganidan keyin ham Rossiya byudjetidan pensiya olishni davom ettirmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, hozirda istiqomat qilayotgan mamlakatlarda unga ijtimoiy yordam berilmayapti. Bu vaziyat qiziqish uyg‘otadi, chunki qo‘shiqchi ko‘chib o‘tganiga qaramay, Rossiya pensiya tizimi bilan aloqani saqlab qolmoqda.
2025 yil may oyiga ko‘ra, 76 yoshli Pugachyova oyiga taxminan 60 ming rubl oladi. Ushbu summa asosiy pensiya va qo‘shimcha to‘lovlarni o‘z ichiga oladi.
Qo‘shimcha to‘lovlar unga sobiq Ittifoq xalq artisti unvoni uchun va 1986 yilda Chernobil AES falokatini bartaraf etishda ishtirok etganlarga bag‘ishlangan konsertda qatnashgani uchun beriladi. Aytilishicha, konsert vaqtida qo‘shiqchi ma’lum miqdorda nurlanishga duch kelgan, bu esa qo‘shimcha to‘lovlarga asos bo‘lgan.
Rossiyadan ketgach, Pugachyova dastlab Isroilda istiqomat qildi. Bu mamlakatda u mahalliy pensiya olish imkoniga ega bo‘lmadi.
Isroil qonunlariga ko‘ra, ijtimoiy nafaqa faqat mamlakatda kamida o‘n yil ishlaganlarga beriladi. Qo‘shiqchi ushbu talablarga javob bermagani uchun unga yordam ko‘rsatilmadi.
Keyinchalik Pugachyova Kiprga ko‘chib o‘tdi va u yerda ham ijtimoiy nafaqa olish imkoniyatini o‘rganishga harakat qildi. Kiprda nazariy jihatdan ijtimoiy yordam olish mumkin, ammo buning uchun Yevropa Ittifoqi davlatlarida kamida yigirma yil yashash va boshqa pensiya daromadiga ega bo‘lmaslik talab qilinadi.
Pugachyova Rossiyadan pensiya olgani va Yevropa Ittifoqida uzoq yashamagani sababli Kipr nafaqasiga da’vo qila olmadi. Chetdagi pensiya yo‘qligiga qaramay, qo‘shiqchining Rossiyada moliyaviy aktivlari mavjud.
Jumladan, uning Istra shahridagi uyi bor. Oldin bu uy 152 million rublga baholangan bo‘lsa, hozir uning qiymati 130 million rublga tushgan.
Uyning egasi qo‘shiqchining nabirasi Nikita Presnyakov bo‘lib, u bir necha yildan beri AQShda yashamoqda. Agar Pugachyova ushbu mulkni sotishga qaror qilsa, tez harakat qilishi kerak, chunki uning narxi kamayishda davom etmoqda.
Alla Pugachyova 1986 yilda Chernobil falokatidan bir necha oy o‘tib o‘sha hududda konsert bergan. U likvidatorlar uchun tashkil etilgan ushbu konsert hududda bo‘lib o‘tgan birinchi madaniy tadbirlardan biri hisoblanadi.

Алла Пугачёва продолжает получать пенсию в России
Знаменитая певица Алла Пугачева продолжает получать пенсию из российского бюджета, даже после того, как уехала из России в 2022 году. Об этом сообщает Upl.uz.
При этом в странах, где она сейчас проживает, ей не предоставляется социальная помощь. Эта ситуация вызывает интерес, так как певица, несмотря на переезд, сохраняет связь с российской пенсионной системой.
По состоянию на май 2025 года, 76-летняя Пугачева будет получать около 60 тысяч рублей в месяц. Эта сумма включает основную пенсию и дополнительные выплаты.
Дополнительные выплаты предоставляются ей за звание народной артистки бывшего Союза и участие в концерте, посвященном ликвидаторам аварии на Чернобыльской АЭС в 1986 году. Говорят, что во время концерта певица подверглась определенному уровню радиации, что стало основанием для дополнительных выплат.
После уезда из России Пугачева сначала проживала в Израиле. В этой стране она не смогла получить местную пенсию.
Согласно израильским законам, социальные пособия предоставляются только тем, кто проработал в стране не менее десяти лет. Певица не соответствовала этим требованиям, поэтому ей не была оказана помощь.
Позже Пугачева переехала на Кипр и также пыталась выяснить возможность получения социальной помощи там. На Кипре теоретически можно получить социальную помощь, но для этого требуется прожить в странах Европейского Союза не менее двадцати лет и не иметь других пенсионных доходов.
Поскольку Пугачева получает пенсию из России и не проживала долго в Европейском Союзе, она не смогла претендовать на кипрскую пенсию. Несмотря на отсутствие пенсии за границей, у певицы есть финансовые активы в России.
В частности, у нее есть дом в городе Истра. Ранее этот дом оценивался в 152 миллиона рублей, а сейчас его стоимость снизилась до 130 миллионов рублей.
Владельцем дома является внук певицы Никита Пресняков, который уже несколько лет живет в США. Если Пугачева решит продать эту собственность, ей нужно будет действовать быстро, так как ее цена продолжает снижаться.
Алла Пугачева выступила с концертом в зоне Чернобыля через несколько месяцев после катастрофы в 1986 году. Этот концерт, организованный для ликвидаторов, стал одним из первых культурных мероприятий, проведенных в этом районе.