Shukurullo Isroilovning mashinasi o‘g‘irlandi Uchtepada
Toshkent shahrida taniqli o‘zbek san’atkori Shukurullo Isroilovga tegishli avtomobil o‘g‘irlanishi holati yuz berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
27 yoshli mahalliy aholi vakili, avtomobil eshigi yopilmaganidan foydalanib, Mercedes-Benz rusumli mashinani boshqargan va haydab ketgan. Hodisa Uchtepa tumani, Zargarlik ko‘chasida sodir bo‘ldi, mashina shu yerda to‘xtab turgan edi.
Tekshiruv ma’lumotlariga ko‘ra, san’atkor o‘z farzandining nomiga ro‘yxatga olingan avtomobilini qulflamagan va kalitlar salon ichida qoldirilgan. Yosh yigit bu holatni ko‘rib, imkoniyatdan foydalanishga qaror qilgan.
Sudda u o‘g‘rilik niyatida emasligini, shunchaki obro‘li mashinada sayr qilishni xohlaganini aytdi. U Toshkent ko‘chalarida harakat qilgan va Uchtepa tumanidagi avtomoyka oldida to‘xtagan.
Shu yerda tezkorlik bilan xabar berilganligi sababli huquq-tartibot organlari tomonidan ushlangan. Shukurullo Isroilov voqea yuzasidan izoh berar ekan, dastlab mashinasining yo‘qolishini hazil deb qabul qilganini bildirdi.
U ko‘chaga chiqqanida mashina yo‘q bo‘lgan. So‘ngra 102 raqamiga qo‘ng‘iroq qilib, favqulodda xizmatga murojaat qilgan.
Bir necha daqiqadan so‘ng huquq-tartibot xodimlari avtomobil topilgani va gumonlanuvchi ushlanganini ma’lum qilgan. Sud jarayoni yakunida yosh yigit O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 267-moddasi bo‘yicha aybdor deb topildi.
Ushbu modda transport vositasini o‘g‘irlash uchun javobgarlikni nazarda tutadi. Unga ikki yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Gumonlanuvchi o‘z xatti-harakati uchun pushaymonligini bildirdi, ammo bu sud qaroriga ta’sir ko‘rsatmadi. Shuni ta’kidlash lozimki, O‘zbekistonda avtomobil o‘g‘irlanishi holatlari kam uchramaydi.
Masalan, ilgari Surxondaryo viloyatida ichkilik holatida bo‘lgan erkak mashinani o‘g‘irlab, yo‘l-transport hodisasiga sababchi bo‘lgan. Huquq-tartibot xodimlaridan qochishga urinib, boshqaruvni yo‘qotgan va ushlangan.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda avtomobil o‘g‘irliklarini oldini olish uchun ko‘plab chora-tadbirlar kuchaytirildi. Ko‘chalar bo‘ylab videokameralar o‘rnatildi, transport vositalariga GPS-kuzatuv tizimlari joriy etildi.
Shunga qaramay, egalarning mashinalarini yopmay qo‘yishi bunday jinoyatlar sodir bo‘lishining asosiy sabablaridan biri bo‘lib qolmoqda. Shuning uchun avtomobillarni doimo qulflash va xavfsizlik choralarini ko‘rish muhim hisoblanadi.