Moskva yaqinidagi Istra daryosi sohilida joylashgan uy sobiq SSSR xalq artisti Alla Pugachyovaga tegishli. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
OAV xabarlariga ko‘ra, bu mulk qurilish qoidalariga mos kelmasligi sababli buzilishi mumkin. Rieltor Viktoriya Markova ma’lumotiga ko‘ra, uy suvni muhofaza qilish hududiga juda yaqin qurilgan, bu esa qonunchilikka zid hisoblanadi.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, ilgari hokimiyatlar bu masalani ko‘tarmagan, ehtimol mulk egasining maqomi tufayli. Hozirgi kunda esa vaziyat o‘zgargan va potensial xaridorlar mulkni sotib olishda buzilish xavfini hisobga olmoqda.
Markova shuningdek, huquqiy muammolar tufayli xaridorlarning qiziqishi kamayganini bildirgan. Bundan tashqari, 152 million rublga sotuvga qo‘yilgan uyning narxi rieltor fikricha kamida ikki barobar yuqori baholangan.
Uy jiddiy ta’mirga muhtoj: kommunikatsiyalar eskirgan, tom yopishi oqmoqda, shuningdek, mahallada markazlashgan kanalizatsiya tizimi mavjud emas. Bu omillar ham xaridorlar uchun ushbu ob’ektning jozibasini pasaytiradi.
Markova ma’lumotlariga ko‘ra, bunday holatda va huquqiy xavflar hisobga olinganda, mulk e’lon qilingan narxga mos kelmaydi. Xaridorlar odatda shunday muammolarsiz uylarni afzal ko‘radi.
Alla Pugachyovaning uyida nafaqat qurilish kamchiliklarini bartaraf etish, balki suvni muhofaza qilish hududidagi joylashuv bilan bog‘liq masalalarni ham hal qilish zarur bo‘ladi.

Возникла угроза сноса дома Аллы Пугачевой в Истре
Дом, расположенный на берегу реки Истра под Москвой, принадлежит народной артистке СССР Алле Пугачевой. Об этом сообщает Upl.uz.
По данным СМИ, эта собственность может быть снесена из-за несоответствия строительным нормам. По информации риелтора Виктории Марковой, дом построен слишком близко к зоне охраны вод, что считается нарушением законодательства.
По словам специалиста, ранее власти не поднимали этот вопрос, возможно, из-за статуса владельца имущества. Однако в настоящее время ситуация изменилась, и потенциальные покупатели учитывают риск сноса при покупке недвижимости.
Маркова также отметила, что из-за правовых проблем интерес покупателей снизился. Кроме того, цена дома, выставленного на продажу за 152 миллиона рублей, по мнению риелтора, завышена как минимум в два раза.
Дом нуждается в серьезном ремонте: коммуникации устарели, крыша протекает, а также в районе отсутствует централизованная канализационная система. Эти факторы также снижают привлекательность данного объекта для покупателей.
По данным Марковой, в такой ситуации и с учетом правовых рисков, стоимость недвижимости не соответствует заявленной цене. Покупатели, как правило, предпочитают дома без таких проблем.
В доме Аллы Пугачевой необходимо решать не только строительные недостатки, но и вопросы, связанные с расположением в зоне охраны вод.