Surxondaryoda bozor hududida qotillik sodir bo‘ldi
Surxondaryo viloyatida jamoat joyi — bozor hududida sodir etilgan qotillik holati keng jamoatchilikda chuqur tashvish uyg‘otdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolavhalar va ma’lumotlarga ko‘ra, erkak kishi o‘z rafiqasi ko‘z o‘ngida besh kishi tomonidan pichoqlanib, hayotdan ko‘z yumdi. Mazkur voqea yuzasidan Surxondaryo viloyat prokuraturasi rasmiy bayonot berdi.
Ma’lum qilinishicha, hodisa Sho‘rchi tumanida sodir bo‘lgan va Jinoyat kodeksining 97-moddasi — qasddan odam o‘ldirish bo‘yicha jinoyat ishi ochilgan. Tergov jarayonida ikki nafar shaxs hibsga olinib, ularga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llangan.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlarning ma’lumotiga ko‘ra, marhumning turmush o‘rtog‘i tergovchilarga bergan ko‘rsatmasida qotillar oila a’zolariga tanish ekanligini, ular ilgari bir necha bor tahdid qilganini bildirgan. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda va jinoyat ishi viloyat prokuraturasi tomonidan shaxsan nazoratga olingan.
Shu bilan birga, mamlakatning boshqa hududlarida ham o‘xshash jinoyatlar sodir bo‘layotgani qayd etilmoqda. Masalan, Surxondaryoning boshqa tumanida erkak qaynukasi tomonidan pichoqlangan, Samarqandda 70 yoshli erkak 60 yoshli qaynukasini, Buxoroda er janjal sabab rafiqasini pichoqlagan.
Jizzaxda rashk oqibatida erkak avval xotinini, so‘ng o‘zini pichoqlab o‘ldirgan, Vobkentda esa mast erkak qaynukasini pichoqlagan. Bunday jinoyatlarning ko‘payishi oilaviy munosabatlar va jamiyat ichki muvozanatida jiddiy muammolar borligini ko‘rsatadi.
Ochiq jamoat joylarida sodir etilayotgan zo‘ravonlik holatlari esa xavotirli vaziyatning kuchayishini bildiradi. Zamonaviy jamiyatda ziddiyat va agressiyani zo‘ravonlik yo‘li bilan hal qilish noto‘g‘ri bo‘lib, bunday harakatlar qonun oldida qat’iy jazoga tortilishi zarur.
Har qanday zo‘ravonlik holatlari jiddiy baholanib, tegishli javobgarlik belgilanishi lozim. Bugungi kunda shaxsiy, oilaviy va ijtimoiy munosabatlarda sog‘lom muloqot, o‘zaro hurmat, sabr-toqat hamda ruhiy muvozanat eng muhim qadriyatlardan biri sifatida e’tirof etilmoqda.

В районе рынка Сурхандарьи произошло убийство
В Сурхандарьинской области убийство, совершенное на территории общественного места — рынка, вызвало глубокую озабоченность среди широкой общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно видеозаписям и информации, распространенной в социальных сетях, мужчина был убит пятерыми людьми на глазах своей жены. По данному инциденту Сурхандарьинская областная прокуратура сделала официальное заявление.
Как стало известно, происшествие произошло в Шорчийском районе, и возбуждено уголовное дело по статье 97 Уголовного кодекса — умышленное убийство. В ходе расследования двое человек были задержаны, и в отношении них была применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
По данным правоохранительных органов, супруга погибшего в своих показаниях следователям сообщила, что убийцы были знакомы с членами семьи и ранее угрожали им несколько раз. В настоящее время следственные действия продолжаются, и уголовное дело находится под личным контролем областной прокуратуры.
Также отмечается, что в других регионах страны происходят аналогичные преступления. Например, в другом районе Сурхандарьи мужчина был ранен ножом своим зятем, в Самарканде 70-летний мужчина убил своего 60-летнего зятя, а в Бухаре муж ранил свою жену из-за ссоры.
В Джизаке мужчина сначала убил свою жену, а затем покончил с собой из-за ревности, в Вобкенте пьяный мужчина ранил своего зятя ножом. Увеличение таких преступлений указывает на серьезные проблемы в семейных отношениях и внутреннем балансе общества.
Случаи насилия, происходящие в общественных местах, свидетельствуют о нарастании тревожной ситуации. В современном обществе решать конфликты и агрессию насильственными методами неправильно, и такие действия должны строго наказываться законом.
Любые случаи насилия должны оцениваться серьезно, и необходимо устанавливать соответствующую ответственность. В настоящее время здоровое общение, взаимное уважение, терпимость и психическое равновесие признаются одними из важнейших ценностей в личных, семейных и социальных отношениях.