O‘zbekistonda 21 iyuldan yuqori harorat boshlanadi
Respublika Gidrometeorologiya markazi, ya’ni O‘zgidromet, bu haqda rasmiy ma’lumot berdi. Mutaxassislar ta’kidlaganidek, ayrim hududlarda iqlim odatdagidan issiqroq bo‘lishi mumkin.
Kunduzgi harorat ko‘rsatkichlari +40 dan +43 darajagacha ko‘tarilishi kutilmoqda. Ayniqsa, janubiy mintaqalarda havo harorati +44 dan +45 darajagacha yetishi ehtimoli bor.
Ish haftasining ikkinchi yarmida issiqlik barqaror saqlanadi. Kunduzi harorat asosan +38 dan +41 darajagacha bo‘lib, ba’zi joylarda +42...+43 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Tungi harorat esa +23 dan +28 darajagacha saqlanadi, ya’ni havo sovumaydi. Bu kabi sharoitlarda inson salomatligi uchun xavf tug‘ilishi ehtimoli oshadi.
Kuyosh urishi, suyuqlik tanqisligi, qon bosimining o‘zgarishi kabi holatlar yuzaga kelishi mumkin. Shuning uchun har bir fuqaro ehtiyot choralarini ko‘rishi zarur.
Ob-havo tahlillariga ko‘ra, butun mamlakatda yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Biroq ba’zi hududlarda shamol tezligi 13 dan 18 metr soniyagacha kuchayishi mumkin.
Bu chang-to‘zon paydo bo‘lishiga sabab bo‘lishi ehtimoldan xoli emas. Poytaxt Toshkentda ham asosan kam bulutli ob-havo saqlanadi.
Hech qanday yomg‘ir yoki sovuq kutilmaydi. Kechasi harorat +23 dan +26 darajagacha, kunduzi esa 21 va 23 iyul kunlari +40...+42 daraja bo‘ladi.
24 va 25 iyul kunlari esa harorat biroz pasayib, +38...+40 darajaga tushadi. Iqlimshunoslar va shifokorlar ushbu kunlarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri quyosh nuri ostida uzoq vaqt qolmaslikni, jismoniy faollikni kamaytirishni, salqin joylarda tanaffus qilishni hamda yetarli miqdorda suyuqlik iste’mol qilishni tavsiya etmoqda.
Ushbu og‘ir iqlim sharoiti bir necha kun davom etishi mumkin. Shu bois barcha fuqarolarni ehtiyotkorlikka chaqiramiz.

В Узбекистане с 21 июля начнется высокая температура
Республиканский гидрометеорологический центр, то есть Узгидромет, предоставил официальную информацию по этому поводу. Как отметили специалисты, в некоторых регионах климат может быть теплее обычного.
Ожидается, что дневные температуры поднимутся до +40 и +43 градусов. Особенно в южных регионах температура воздуха может достигнуть +44 и +45 градусов.
Во второй половине рабочей недели жара будет сохраняться. Днем температура будет в основном от +38 до +41 градусов, а в некоторых местах может подняться до +42...+43 градусов.
Ночная температура будет сохраняться в пределах +23 до +28 градусов, то есть воздух не будет остывать. В таких условиях вероятность угрозы для здоровья человека возрастает.
Могут возникнуть такие состояния, как солнечный удар, нехватка жидкости, изменение артериального давления. Поэтому каждому гражданину необходимо принять меры предосторожности.
Согласно анализу погоды, по всей стране осадки не ожидаются. Однако в некоторых регионах скорость ветра может усилиться до 13-18 метров в секунду.
Это может привести к возникновению пыльных бурь. В столице Ташкенте также в основном будет сохраняться малоблачная погода.
Никаких дождей или холода не ожидается. Ночью температура будет от +23 до +26 градусов, а днем 21 и 23 июля составит +40...+42 градуса.
24 и 25 июля температура немного понизится до +38...+40 градусов. Климатологи и врачи рекомендуют в эти дни не находиться под прямыми солнечными лучами долгое время, уменьшить физическую активность, делать перерывы в прохладных местах и употреблять достаточное количество жидкости.
Эти тяжелые климатические условия могут продлиться несколько дней. Поэтому мы призываем всех граждан быть осторожными.