Farg‘onada jarrohlik xatosi bemor hayotiga zomin bo‘ldi
Farg‘ona viloyatida sodir bo‘lgan jarrohlik xatosi mahalliy aholi va tibbiyot sohasi vakillari orasida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, jarroh bemorning chap oyog‘ini kesish o‘rniga, xato tufayli o‘ng oyog‘ini son sohasidan amputatsiya qilgan. Keyinchalik chap oyoqqa ham jarrohlik amaliyoti o‘tkazilgan.
Ushbu og‘ir xato natijasida bemor o‘z hayotini yo‘qotgan. Voqea yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, Quva tuman sudi shifokorni O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 116-moddasi 3-qismi bilan aybli deb topdi.
Sud qaroriga ko‘ra, jarroh 4 yilga ozodlikdan mahrum qilindi va 3 yil davomida sog‘liqni saqlash sohasida rahbarlik hamda shifokorlik lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum etildi. Shuningdek, jabrlanuvchining qonuniy vakiliga moddiy zarar sifatida 27 million 806 ming so‘m, ma’naviy zarar sifatida esa 80 million so‘m undirilishi belgilandi.
Ushbu holat tibbiyotda inson omilini kamaytirish va nazoratni kuchaytirish zaruratini yana bir bor ko‘rsatdi. Mutasaddilar jarrohlik amaliyotlarini qat’iy nazorat qilish, shifokorlar malakasini oshirish va bemor xavfsizligini ta’minlash choralari ko‘rilishini ta’kidlashmoqda.

В Фергане хирургическая ошибка стала причиной смерти пациента
Хирургическая ошибка, произошедшая в Ферганской области, вызвала широкие обсуждения среди местного населения и представителей медицины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, хирург по ошибке ампутировал правую ногу пациента в области бедра вместо левой ноги. Позже была проведена операция и на левую ногу.
В результате этой серьезной ошибки пациент потерял свою жизнь. По данному факту было возбуждено уголовное дело, и суд района Кува признал врача виновным по части 3 статьи 116 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Согласно решению суда, хирург был лишен свободы на 4 года и на 3 года был лишен права занимать руководящие и врачебные должности в сфере здравоохранения. Также было установлено, что законному представителю потерпевшего будет взыскано 27 миллионов 806 тысяч сум в качестве материального ущерба и 80 миллионов сум в качестве морального ущерба.
Этот случай еще раз подчеркнул необходимость снижения человеческого фактора в медицине и усиления контроля. Ответственные лица подчеркивают необходимость строгого контроля за хирургическими операциями, повышения квалификации врачей и обеспечения безопасности пациентов.