Toshkentda 23 iyulda havo 41 darajagacha issiq bo‘ladi
23 iyul, chorshanba kuni Toshkent shahrida havo harorati 39 dan 41 daraja issiqqa ko‘tarilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shamol tezligi soatiga 10 metrga yetishi mumkin bo‘lib, bu 12 ballik shkala bo‘yicha 5 ballga tengdir. O‘zbekistonning boshqa hududlarida ham bugun havo harorati 35 dan 40 darajagacha issiq bo‘ladi.
Ayrim joylarda esa harorat 41 dan 43 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Shamol tezligi 13 dan 18 metrga soatiga yetib, 6 dan 8 ballgacha baholanadi va changli shamol kuzatilishi ehtimoli mavjud.
Tog‘li hududlarda havo harorati 30 dan 35 darajagacha ko‘tariladi. Butun mamlakat bo‘ylab yomg‘ir yog‘ishi kutilmaydi.
Shu sababli aholiga issiq ob-havo sharoitida ehtiyot choralarini ko‘rish tavsiya etiladi. Ayniqsa, quyoshning kuchli nurlaridan saqlanish va ko‘proq suyuqlik ichish muhimdir.
Shuningdek, shamol kuchayishi sababli chang-to‘zon bo‘lishi mumkinligi hisobga olinishi lozim. Bu ma’lumotlar aholi va sayohatchilar uchun muhimdir.