2025 yil 21 iyul kuni “Moskva–Toshkent” reysi davomida noxush voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Samolyot Toshkentga qo‘nish arafasida 40 yoshli erkak mast holda yonida o‘tirgan ayolga nisbatan nomaqbul harakatlar qildi. Sud hujjatlariga ko‘ra, erkak ayolning ko‘kraklariga tegib, shimini yechib, jinsiy a’zosini namoyon qilgan.
Ayol undan bunday harakatlarni to‘xtatishni so‘ragan, biroq erkak o‘z ishidan tiyilmadi. Sud jarayonida erkak o‘z aybini tan oldi.
U parvozdan oldin uch bokal pivo ichib mast bo‘lganini, shuning uchun o‘zini nazorat qila olmaganini aytdi. Shuningdek, u qilgan harakatidan pushaymon ekanini bildirdi va suddan yengil jazo qo‘llashni so‘radi.
Sud esa holatni jiddiy deb baholab, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41-1-moddasi 1-qismiga asosan unga uch sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinladi. Ushbu voqea ommaviy transportda xulq-atvor qoidalariga qat’iy rioya qilish, ayniqsa ayollarga hurmat bilan munosabatda bo‘lishning qanchalik muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Aviatsiya sohasida bunday holatlar shaxsiy huquqlarni buzish bilan birga jamiyat xavfsizligiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Shuning uchun barcha yo‘lovchilar o‘zaro hurmat va odob qoidalariga amal qilishi zarur.

На рейсе Москва–Ташкент мужчина напал на женщину
21 июля 2025 года во время рейса «Москва–Ташкент» произошел неприятный инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Самолет, готовясь к посадке в Ташкенте, 40-летний мужчина в состоянии алкогольного опьянения совершил неприемлемые действия по отношению к сидящей рядом женщине. Согласно судебным документам, мужчина дотронулся до груди женщины, расстегнул штаны и продемонстрировал свои половые органы.
Женщина попросила его прекратить такие действия, однако мужчина не остановился. В ходе судебного процесса мужчина признал свою вину.
Он заявил, что перед полетом выпил три бокала пива и поэтому не смог контролировать себя. Также он выразил сожаление о своих действиях и попросил суд назначить ему легкое наказание.
Суд, однако, оценил ситуацию как серьезную и назначил ему административный арест на три суток в соответствии с частью 1 статьи 41-1 Кодекса об административной ответственности. Этот инцидент еще раз продемонстрировал, насколько важно строгое соблюдение правил поведения в общественном транспорте, особенно уважительное отношение к женщинам.
В авиационной сфере такие случаи, помимо нарушения личных прав, также негативно сказываются на безопасности общества. Поэтому всем пассажирам необходимо соблюдать правила взаимного уважения и приличия.