O‘zbekistonda hafta davomida 45 daraja issiq bo‘ladi
Harorat ko‘p joylarda 40 dan 43 darajagacha, janubiy hududlarda esa 45 darajagacha yetishi mumkin. Sog‘liqni saqlash vazirligi ushbu vaziyatda quyosh nurlarining ta’siri, xususan allergik reaksiyalar yuzaga kelishidan ogohlantirdi.
Mutaxassislar ta’kidlaganidek, yuqori darajadagi ultrabinafsha nurlari terida allergik reaksiyalarni keltirib chiqarishi mumkin. Bunday sharoitda terining quyosh nuriga nisbatan sezgirligi oshadi.
Natijada fotodermatoz kasalligi paydo bo‘lishi ehtimoli yuqori bo‘ladi. Bu kasallik ultrabinafsha nurlari ta’sirida terida yoki tanadagi boshqa moddalar bilan o‘zaro ta’sir natijasida allergik reaksiyalar yuzaga kelishini anglatadi.
Fotodermatoz ko‘krak, bo‘yin va qo‘l sohalarida pufakchalar, qizil dog‘lar, kuyish kabi toshmalar, shuningdek terining qipiqlanishi, qichishishi va shishlari bilan namoyon bo‘ladi. Toshmalar quyosh ta’sir qilgan dastlabki soatlardan boshlab bir hafta davomida paydo bo‘lishi mumkin.
Odatda, muolajalar natijasida bu belgilar yo‘qoladi, lekin ayrim hollarda kasallik surunkali holga o‘tishi mumkin. Bunday muammolardan saqlanish uchun soat 10:00 dan 16:00 gacha quyosh nuri kuchli bo‘lgan paytda soya yoki salqin joylarda bo‘lish tavsiya etiladi.
Imkon qadar yopiq kiyimlar kiyish zarur. Ta’sirchan teriga mo‘ljallangan quyoshdan himoya qiluvchi kremlardan foydalanish maqsadga muvofiqdir.
Shuningdek, ba’zi dorilar fotodermatozni kuchaytirishi yoki keltirib chiqarishi mumkin. Shu sababli har qanday dori vositasini qo‘llashdan oldin ko‘rsatmalarni diqqat bilan o‘qish yoki shifokor bilan maslahatlashish zarur.
Masalan, Eritromitsin, Tetratsiklin va Streptomitsin kabi dorilar ultrabinafsha nurlarini tortish xususiyatiga ega bo‘lib, ularni qabul qilayotgan yoki yuz sohasiga surtayotgan bemorlarga issiq kunlarda kunduzi ko‘chaga chiqmaslik tavsiya etiladi. Agar fotodermatoz belgilari paydo bo‘lsa, Respublika ixtisoslashtirilgan allergologiya va klinik immunologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi hamda uning hududiy filiallariga murojaat qilish tavsiya etiladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi ushbu ogohlantirishlar orqali aholining sog‘ligini himoya qilishni maqsad qilgan.

В Узбекистане на протяжении недели будет 45 градусов жары
На территории Узбекистана в течение недели будет сохраняться очень жаркая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Температура в большинстве мест может достигать от 40 до 43 градусов, а в южных регионах - до 45 градусов. Министерство здравоохранения предупредило о влиянии солнечных лучей в данной ситуации, в частности о возможных аллергических реакциях.
Как отметили специалисты, высокие уровни ультрафиолетового излучения могут вызывать аллергические реакции на коже. В таких условиях чувствительность кожи к солнечному свету увеличивается.
В результате вероятность возникновения фотодерматоза значительно возрастает. Это заболевание означает, что под воздействием ультрафиолетовых лучей возникают аллергические реакции на коже или в результате взаимодействия с другими веществами в организме.
Фотодерматоз проявляется высыпаниями, такими как пузырьки, красные пятна, ожоги на области груди, шеи и рук, а также шелушением, зудом и отеками кожи. Высыпания могут появляться в течение недели, начиная с первых часов воздействия солнечного света.
Обычно эти симптомы исчезают в результате лечения, но в некоторых случаях заболевание может перейти в хроническую форму. Чтобы избежать таких проблем, рекомендуется находиться в тени или в прохладных местах с 10:00 до 16:00, когда солнечные лучи наиболее сильны.
По возможности необходимо носить закрытую одежду. Рекомендуется использовать солнцезащитные кремы, предназначенные для чувствительной кожи.
Также некоторые лекарства могут усиливать или вызывать фотодерматоз. Поэтому перед применением любых лекарственных средств необходимо внимательно читать инструкции или консультироваться с врачом.
Например, такие препараты, как Эритромицин, Тетрациклин и Стрептомицин, обладают свойством притягивать ультрафиолетовые лучи, и пациентам, принимающим их или наносящим на лицо, рекомендуется не выходить на улицу в дневное время в жаркие дни. Если появляются симптомы фотодерматоза, рекомендуется обратиться в Республиканский специализированный центр аллергологии и клинической иммунологии, а также в его территориальные филиалы.