Transport sug‘urtasi summasi 2026 yilda oshiriladi
2026 yildan boshlab transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish summasi 80 million so‘mgacha oshiriladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda bu summa 40 million so‘mni tashkil etadi. Shuningdek, 2026 yil 1 apreldan Yagona sug‘urta billing tizimi joriy etilishi rejalashtirilgan.
Bu haqda Gazeta.uz xabar berdi. Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 23 iyuldagi qaroriga muvofiq, sug‘urta xizmatlari bozorini rivojlantirish maqsadida majburiy sug‘urta to‘g‘risidagi qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritildi.
Ushbu o‘zgartirishlar transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini sug‘urtalash shartlarini takomillashtirishga qaratilgan. Qarorga ko‘ra, sug‘urta tariflari qayta ko‘rib chiqilib, sug‘urta summalari va mukofotlari bozor sharoitlariga moslashtirildi.
Majburiy sug‘urta summasining oshirilishi yo‘l-transport hodisalari natijasida jabrlanganlarning mol-mulkiga, hayotiga va sog‘lig‘iga yetkazilgan zararlarni qoplash imkonini kengaytiradi. Shuningdek, haydovchilar soniga qarab cheklangan va cheklanmagan politsalarni rasmiylashtirish tartibi belgilandi.
Majburiy sug‘urtalash majburiyatining bajarilishini nazorat qilish uchun mas’ul organlar va Yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimini yuritish tartibi aniqlashtirildi. Yagona sug‘urta billing tizimi esa sug‘urta mukofotlari tushumlarini markazlashtirilgan holda hisobga olishni ta’minlaydi.
Bu tizim 2026 yil 1 apreldan amaliyotga joriy etiladi va sug‘urta sohasida shaffoflik hamda samaradorlikni oshirishga xizmat qiladi.

Сумма транспортного страхования будет увеличена в 2026 году
С 2026 года сумма обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств будет увеличена до 80 миллионов сумов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время эта сумма составляет 40 миллионов сумов. Также с 1 апреля 2026 года планируется внедрение Единой системы страхового биллинга.
Об этом сообщает Gazeta.uz. В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 июля 2025 года были внесены изменения в законодательство об обязательном страховании с целью развития рынка страховых услуг.
Эти изменения направлены на совершенствование условий страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств. Согласно постановлению, тарифы на страхование будут пересмотрены, а суммы и премии по страхованию будут адаптированы к рыночным условиям.
Увеличение суммы обязательного страхования расширит возможности компенсации ущерба, причиненного имуществу, жизни и здоровью пострадавших в результате дорожно-транспортных происшествий. Также установлен порядок оформления ограниченных и неограниченных полисов в зависимости от количества водителей.
Для контроля за выполнением обязательства по обязательному страхованию уточнены порядок ведения ответственных органов и Единой автоматизированной информационной системы. Единая система страхового биллинга обеспечит централизованный учет поступлений страховых премий.
Эта система будет внедрена в практику с 1 апреля 2026 года и будет способствовать повышению прозрачности и эффективности в сфере страхования