Oliy ta’limga kirish uchun tanlov boshlandi
2025-2026 o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalariga kirish test sinovlari 24-iyul kuni yakunlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endi abituriyentlar uchun muhim bosqich — oliy ta’lim muassasasi, yo‘nalish va ta’lim shaklini tanlash jarayoni boshlandi. Bu jarayon uchun 15 kun vaqt ajratilgan bo‘lib, u taxminan 7-avgustgacha davom etadi.
Oliy ta’limga qabul qilish jarayoni “avval test, keyin tanlov” tamoyili asosida tashkil etilgan. Abituriyentlar my.uzbmb.uz platformasiga kirib, “Oliy va professional ta’lim muassasalariga qabul” bo‘limini tanlashlari, so‘ng “Xizmatdan foydalanish” tugmasini bosib, “OTM tanlash” bo‘limiga o‘tishlari lozim.
Har bir abituriyent test topshirgan fanlar majmuasi va ta’lim tili asosida beshtagacha oliy ta’lim muassasasi va yo‘nalishni tanlashi mumkin. Ta’lim kunduzgi, sirtqi yoki kechki shaklda bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, tanlovda “Tanlov ustuvorligi” va “Maqsadli qabul” parametrlarini belgilash talab etiladi. Tanlov yakunida “Saqlash” tugmasi bosiladi va abituriyentning telefon raqamiga tasdiqlovchi SMS-kod yuboriladi.
Kod kiritilgach, tanlov rasmiylashtiriladi. Tanlovdan so‘ng tizimda “Abituriyent qayd varaqasi” shakllanib, unda tanlangan OTMlar, ta’lim shakli va yo‘nalishlar aks etadi.
Bu varaqa yuklab olinishi yoki istalgan vaqtda o‘zgartirish kiritilib, qayta yuklab olinishi mumkin. Oliy ta’lim muassasasi va yo‘nalishlarni tanlash muddati tugagach, taxminan 14-avgustgacha talabalikka tavsiya etilgan nomzodlarning yakuniy ro‘yxati e’lon qilinadi.
Natijalar Davlat qabul komissiyasi tomonidan rasmiy tarzda taqdim etiladi. Rasmiy manbalarni doimiy ravishda kuzatib borish tavsiya etiladi.
Qabul kvotalari avval e’lon qilinganidek, bakalavriat yo‘nalishlari uchun 35 500 o‘rin, magistratura yo‘nalishlari uchun esa 9 922 o‘rin ajratilgan. Ushbu kvotalar faqat kunduzgi ta’lim shakliga taalluqlidir.

Начался отбор для поступления в высшее образование
Тестовые испытания для поступления в высшие учебные заведения на 2025-2026 учебный год завершились 24 июля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь для абитуриентов начался важный этап — процесс выбора высшего учебного заведения, направления и формы обучения. На этот процесс выделено 15 дней, который продлится примерно до 7 августа.
Процесс приема в высшие учебные заведения организован на основе принципа "сначала тест, затем конкурс". Абитуриенты должны войти на платформу my.uzbmb.uz, выбрать раздел "Прием в высшие и профессиональные учебные заведения", затем нажать кнопку "Воспользоваться услугой" и перейти в раздел "Выбор ВУЗа".
Каждый абитуриент может выбрать до пяти высших учебных заведений и направлений на основе предметов, которые он сдавал на тестировании, и языка обучения. Обучение может быть дневным, заочным или вечерним.
Также требуется установить параметры "Приоритет конкурса" и "Целевой прием". В конце конкурса нажимается кнопка "Сохранить", и на телефон абитуриента отправляется подтверждающий SMS-код.
После ввода кода конкурс оформляется. После конкурса в системе формируется "Лист регистрации абитуриента", в котором отражаются выбранные ВУЗы, форма обучения и направления.
Этот лист можно скачать или изменить в любое время и снова скачать. По истечении срока выбора высших учебных заведений и направлений, примерно до 14 августа, будет опубликован окончательный список рекомендованных кандидатов на обучение.
Результаты официально представляются Государственной приемной комиссией. Рекомендуется постоянно следить за официальными источниками.
Квоты на прием, как было объявлено ранее, составляют 35 500 мест для бакалавриата и 9 922 места для магистратуры. Эти квоты относятся только к форме дневного обучения.