Tailand va Kambodja chegarasidagi to‘qnashuvga e’tibor
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Tailand va Kambodja o‘rtasidagi chegarada yuzaga kelgan qurolli to‘qnashuvga jiddiy e’tibor qaratmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlik barcha tomonlarni vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilishga, xalqaro huquq normalariga rioya etishga chaqirmoqda. Mazkur holat yuzasidan TIV har ikki davlat hukumatlarini zarur choralarni ko‘rishga undamoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston fuqarolarining xavfsizligini ta’minlash maqsadida qo‘shimcha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Tailand va Kambodja o‘rtasidagi qurolli to‘qnashuv mintaqaviy xavfsizlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi sababli, vazirlik O‘zbekiston fuqarolariga Kambodja bilan chegaradosh hududlarga safar qilmaslikni tavsiya qilmoqda.
Fuqarolardan vaziyatni diqqat bilan kuzatib borish, rasmiy xabar va e’lonlardan xabardor bo‘lish talab qilinadi. Tailand poytaxti Bangkok va boshqa sayyohlik markazlarida hozirgi kunda xavfsizlik barqaror bo‘lib, xorijlik sayyohlar uchun xavf mavjud emas.
Hozirda Tailand va Kambodjada istiqomat qilayotgan O‘zbekiston fuqarolari orasida jabrlanganlar haqida ma’lumot yo‘q. Vazirlik, shuningdek, xavfsizlikka tahdid solmaydigan hududlarga sayohat qilishni davom ettirish mumkinligini bildiradi.
Biroq, har qanday holatda rasmiy manbalardan keladigan ogohlantirishlarga e’tibor qaratish muhimdir. O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi xalqaro diplomatik aloqalar va xavfsizlik tadbirlari orqali vaziyatni doimiy nazorat ostida ushlab turadi.
Fuqarolarning xavfsizligi va ularga ko‘rsatiladigan yordam har doim ustuvor ahamiyatga ega bo‘lib, zarur hollarda evakuatsiya jarayonlari ham tashkil etiladi. Vazirlik fuqarolarni xavfsizlikka oid zarur ma’lumotlar bilan ta’minlab, sayohatlarni rejalashtirishda ehtiyot choralarini ko‘rishni tavsiya qiladi.

Внимание к столкновению на границе Таиланда и Камбоджи
Министерство иностранных дел Узбекистана серьезно обращает внимание на вооруженное столкновение, произошедшее на границе между Таиландом и Камбоджей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министерство призывает все стороны разрешить ситуацию мирным путем и соблюдать нормы международного права. В связи с данным инцидентом МИД призывает правительства обеих стран принять необходимые меры.
Кроме того, в целях обеспечения безопасности граждан Узбекистана принимаются дополнительные меры. Поскольку вооруженное столкновение между Таиландом и Камбоджей может негативно сказаться на региональной безопасности, министерство рекомендует гражданам Узбекистана не путешествовать в пограничные районы с Камбоджей.
Гражданам рекомендуется внимательно следить за ситуацией и быть в курсе официальных сообщений и объявлений. В настоящее время безопасность в столице Таиланда Бангкоке и других туристических центрах стабильна, и угрозы для иностранных туристов нет.
В настоящее время нет информации о пострадавших среди граждан Узбекистана, проживающих в Таиланде и Камбодже. Министерство также сообщает, что возможно продолжение поездок в районы, не представляющие угрозы безопасности.
Тем не менее, в любом случае важно обращать внимание на предупреждения, поступающие из официальных источников. Министерство иностранных дел Узбекистана будет постоянно контролировать ситуацию через международные дипломатические связи и меры безопасности.
Безопасность граждан и помощь им всегда имеют приоритетное значение, и в необходимых случаях также будут организованы процессы эвакуации. Министерство рекомендует гражданам быть обеспеченными необходимой информацией о безопасности и принимать меры предосторожности при планировании поездок.