Bog‘dorchilik instituti GIZ bilan iqlim loyihasini boshladi
O‘zbekistonning Bog‘dorchilik va uzumchilik ilmiy-tadqiqot instituti Germaniyaning Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan "Markaziy Osiyoda iqlim xavfini boshqarish" loyihasi doirasida anglashuv memorandumini imzoladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha Germaniya Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot federal vazirligi (BMZ) tomonidan moliyalashtiriladi va 2028 yilgacha davom etishi rejalashtirilgan. Hamkorlikning asosiy maqsadi iqlim o‘zgarishlari va tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish, shuningdek, transchegaraviy suv resurslarini samarali boshqarish bo‘yicha ilmiy va amaliy salohiyatni oshirishdir.
Zarafshon daryosi havzasida zamonaviy, aqlli tomchilatib sug‘orish tizimlari joriy qilinib, qishloq xo‘jaligi sohasida modernizatsiya ishlari olib boriladi. 2025 yilgacha Navoiy viloyatida 10 gektar maydonda intensiv bog‘ barpo etilishi va sug‘orish tizimi yo‘lga qo‘yilishi ko‘zda tutilgan.
Loyiha suv resurslaridan oqilona foydalanish, qurg‘oqchil yillarda hosildorlikni saqlab qolish, ekologik muvozanatni ta’minlash hamda agrosanoat samaradorligini oshirish kabi muhim vazifalarni o‘z ichiga oladi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu tajriba uzoq muddatda boshqa hududlarga namunaviy tarzda tatbiq etilishi rejalashtirilgan.
Bu ishlar qishloq xo‘jaligi sohasida barqaror rivojlanishga xizmat qiladi va iqlim o‘zgarishlariga moslashishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Садоводческий институт начал климатический проект с GIZ
Научно-исследовательский институт садоводства и виноградарства Узбекистана подписал меморандум о взаимопонимании с Германским обществом международного сотрудничества (GIZ) в рамках проекта "Управление климатическими рисками в Центральной Азии". Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный проект финансируется Федеральным министерством экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ) и планируется до 2028 года. Основная цель сотрудничества - снижение рисков, связанных с изменением климата и природными катастрофами, а также повышение научного и практического потенциала в области эффективного управления трансграничными водными ресурсами.
В бассейне реки Зарафшан будут внедрены современные, умные системы капельного орошения, а также будут проводиться работы по модернизации в сельском хозяйстве. До 2025 года планируется создание интенсивного сада на площади 10 гектаров в Навоийской области и внедрение системы орошения.
Проект включает в себя важные задачи, такие как рациональное использование водных ресурсов, сохранение урожайности в засушливые годы, обеспечение экологического баланса и повышение эффективности агропромышленного комплекса. По словам специалистов, этот опыт планируется применить в других регионах в долгосрочной перспективе.
Эти работы будут способствовать устойчивому развитию в сельском хозяйстве и имеют важное значение для адаптации к изменениям климата