Toshkentda har xonadonga aqlli suv hisoblagich o‘rnatiladi
Toshkent shahrida har bir xonadonga aqlli suv hisoblagichlari o‘rnatilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Toshkent shahar suv ta’minoti" va fransuz kompaniyasi Suezning matbuot xizmati ma’lumot berdi. Loyihaning asosiy maqsadi shahardagi suv iste’molini samarali nazorat qilish va hisob-kitob jarayonini avtomatlashtirishdir.
Pandus o‘rnatish orqali kelgusi besh yil ichida Toshkent shahridagi 670 ming xonadonlarga yangi hisoblagichlar o‘rnatiladi. Hisoblagichlar Deihl Metering kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, ularning ishlash muddati besh yilga kafolatlanadi.
Ushbu qurilmalar avtomatik radiomodullar bilan jihozlangan bo‘lib, ular masofadan suv sarfi va bosimi haqidagi ma’lumotlarni uzatishga imkon beradi. Bu texnologiya suv ta’minoti tizimining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi va iste’molchilar uchun qulaylik yaratadi.
Loyihaning amalga oshirilishi natijasida suv iste’moli nazorati yanada aniq va ishonchli bo‘ladi. Shuningdek, suv resurslaridan oqilona foydalanish ta’minlanadi.

В Ташкенте в каждом доме будет установлен умный водосчетчик
В Ташкенте планируется установка умных водяных счетчиков для каждого домохозяйства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту информацию предоставила пресс-служба "Ташкентского городского водоснабжения" и французской компании Suez. Основная цель проекта - эффективный контроль за потреблением воды в городе и автоматизация процесса расчетов.
С помощью установки пандусов в течение следующих пяти лет будет установлено новые счетчики для 670 тысяч домохозяйств в Ташкенте. Счетчики разработаны компанией Deihl Metering, срок их службы гарантируется на пять лет.
Эти устройства оснащены автоматическими радиомодулями, которые позволяют удаленно передавать данные о расходе воды и давлении. Эта технология служит для повышения эффективности системы водоснабжения и создает удобства для потребителей.
В результате реализации проекта контроль за потреблением воды станет более точным и надежным. Также будет обеспечено рациональное использование водных ресурсов.