Prezident huzuridagi Xavfsizlik kengashining uch nafar mas’ul amaldori o‘z lavozimlaridan ozod etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoni asosida Tal’at Shuxratovich Valiyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibining jamoat xavfsizligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimidan ozod qilindi. Shuningdek, Prezident Administratsiyasi farmoyishi bilan Baxodir Baxtiyarovich Maxmudov Xavfsizlik kengashi apparati inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni amalga oshirish va xalqaro gumanitar hamkorlik sho‘basi mudiri lavozimidan ozod etildi.
Bundan tashqari, Shovqiddin Abduvaliyevich Karshiyev Xavfsizlik kengashi apparati davlat chegarasi xavfsizligi hamda hududlarni favqulodda vaziyatlardan himoya qilishni ta’minlash sho‘basi bosh konsultanti lavozimidan ozod qilindi. Mazkur qarorlar davlat rahbari tomonidan qabul qilindi va amaliyotga kiritildi.
Ushbu o‘zgarishlar xavfsizlik sohasidagi mas’uliyatni yanada oshirish va tizimni samarali boshqarish maqsadida amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi faoliyatining takomillashuvi uchun zarur choralar ko‘rilmoqda.

Совет безопасности освободил троих чиновников
Трое ответственных должностных лиц Совета безопасности при Президенте были освобождены от занимаемых должностей. Об этом сообщает Zamin.uz.
На основании указа Президента Талат Шухратович Валиев был освобожден от должности заместителя секретаря Совета безопасности Республики Узбекистан по вопросам общественной безопасности. Также по указу Администрации Президента Баходир Бахтиярович Махмудов был освобожден от должности начальника отдела реализации международных обязательств в области прав человека и международного гуманитарного сотрудничества аппарата Совета безопасности.
Кроме того, Шовкиддин Абдувалиевич Каршиев был освобожден от должности главного консультанта отдела обеспечения безопасности государственной границы и защиты территорий от чрезвычайных ситуаций аппарата Совета безопасности. Данные решения были приняты и введены в действие главой государства.
Эти изменения осуществляются с целью повышения ответственности в области безопасности и эффективного управления системой. Предпринимаются необходимые меры для совершенствования деятельности Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан.