Abituriyentlar orasida maksimal ball olganlar ko‘paymoqda
O‘zbekistonda o‘tkazilgan test imtihonlari natijalariga ko‘ra, joriy yilda 826 nafar abituriyent maksimal, ya’ni 189 ball olgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich yildan yilga ortib borayotgani, abituriyentlarning bilim darajasi va tayyorgarligi yaxshilanganini isbotlaydi. Eng ko‘p maksimal ball olganlar biologiya va kimyo fanlari majmuasidan bo‘lib, bu yo‘nalishda 259 nafar abituriyent 189 ballga erishdi.
Ulardan 227 nafari o‘zbek tilida, 18 nafari rus tilida, 14 nafari qoraqalpoq tilida test topshirdi. Ingliz tili, ona tili va adabiyot fanlari majmuasida maksimal ball olganlar soni 234 nafarni tashkil etdi.
Bu guruhda ham o‘zbek tilida topshirganlar ko‘pchilikni tashkil qiladi. Tarix va chet tili fanlari majmuasida 146, matematika va chet tili yo‘nalishida 139, davlat va huquq asoslari hamda chet tili yo‘nalishida 26 nafar, ona tili va adabiyot hamda chet tili majmuasida 16 nafar, matematika va fizika yo‘nalishida 5 nafar, fizika va matematika majmuasida esa 1 nafar abituriyent maksimal ball oldi.
Barcha yo‘nalishlarda o‘zbek tilida test topshirgan abituriyentlar soni ko‘p bo‘ldi. Test natijalari yoshlarimiz orasida tabiiy fanlar, tillar va tarixga bo‘lgan qiziqishning ortib borayotganini ko‘rsatmoqda.
Ko‘plab abituriyentlar uchun maksimal ball motivatsiya va intilish manbai bo‘ldi. Shuningdek, turli til guruhlaridagi yoshlar ham o‘z bilim va salohiyatini namoyon eta oldi.
Ushbu yutuqlar faol va maqsadli yoshlarimizning kelajakda o‘z o‘rnini topishiga xizmat qiladi. Joriy yil natijalari butun jamiyat uchun faxr va ilhom manbai bo‘lib qolmoqda.

Среди абитуриентов увеличивается количество тех, кто набрал максимальный балл
Согласно результатам тестовых экзаменов, проведенных в Узбекистане, в этом году 826 абитуриентов получили максимальный балл, то есть 189 баллов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель растет из года в год, что подтверждает улучшение уровня знаний и подготовки абитуриентов. Больше всего максимальных баллов получили по предметам биология и химия, в этой области 259 абитуриентов достигли 189 баллов.
Из них 227 человек сдали тест на узбекском языке, 18 человек на русском языке, 14 человек на каракалпакском языке. В совокупности по предметам английский язык, родной язык и литература максимальный балл получили 234 человека.
В этой группе также большинство составляют те, кто сдавал на узбекском языке. По предметам история и иностранный язык максимальный балл получили 146 человек, по математике и иностранному языку — 139, по основам государства и права и иностранному языку — 26, по родному языку и литературе и иностранному языку — 16, по математике и физике — 5, а по физике и математике — 1 абитуриент получил максимальный балл.
Во всех направлениях количество абитуриентов, сдававших тест на узбекском языке, было высоким. Результаты тестов показывают растущий интерес молодежи к естественным наукам, языкам и истории.
Для многих абитуриентов максимальный балл стал источником мотивации и стремления. Также молодежь из различных языковых групп смогла продемонстрировать свои знания и потенциал.
Эти достижения служат для наших активных и целеустремленных молодежи в будущем найти свое место. Результаты текущего года остаются источником гордости и вдохновения для всего общества.