Toshkentda 59 noqonuniy qurilish faoliyati to‘xtatildi
Toshkent shahrida hujjatlari to‘liq bo‘lmagan 59 ta qurilish obyekti faoliyati to‘xtatildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv Media xabar berdi. Qurilish tashkilotlari ruxsatnomalar, ekspertiza va texnik xulosalarni taqdim eta olmagan.
Tekshiruv jarayonida uy-joylarni noqonuniy sotish urinishlari hamda qurilish qoidalarining ko‘plab buzilishi aniqlangan. Noqonuniy qurilishlar majburiy ravishda elektr ta’minotidan uzib qo‘yildi.
Eng ko‘p qonunbuzarliklar Yangihayot tumanida qayd etildi, bu yerda 17 ta noqonuniy qurilish faoliyati to‘xtatildi. Shuningdek, Mirabad va Mirzo-Ulug‘bek tumanlari ham muammoli hududlar qatoriga kirdi.
Eng kam qonunbuzarliklar Uchtepa va Yakkasaroy tumanlarida kuzatildi. Toshkent shahar hokimiyati fuqarolarni uy-joy xaridida ehtiyotkor bo‘lishga chaqirdi.
Mahalliy hokimiyat hujjatlarni diqqat bilan tekshirish va uy-joy uchun naqd pul to‘lashdan voz kechishni tavsiya etdi. Agar shubha tug‘ilsa, aholi qurilish uchun ruxsatnoma mavjudligini rasmiy veb-sayt yoki bot orqali tekshirishi mumkin.

В Ташкенте приостановлено 59 незаконных строительных работ
В городе Ташкент приостановлена деятельность 59 строительных объектов, у которых не было полного пакета документов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv Media. Строительные организации не смогли предоставить разрешения, экспертизу и технические заключения.
В ходе проверки были выявлены попытки незаконной продажи жилья и множество нарушений строительных норм. Незаконные строительства были принудительно отключены от электроснабжения.
Наибольшее количество правонарушений было зафиксировано в районе Янгиабад, где приостановлена деятельность 17 незаконных строительств. Также районы Миробод и Мирзо-Улугбек вошли в число проблемных территорий.
Наименьшее количество правонарушений наблюдалось в районах Учтепа и Яккасарай. Муниципальные власти Ташкента призвали граждан быть осторожными при покупке жилья.
Местные власти рекомендовали внимательно проверять документы и воздерживаться от наличных расчетов за жилье. В случае сомнений население может проверить наличие разрешения на строительство через официальный веб-сайт или бот.