AQSH dollari so‘mga nisbatan pasaydi, oltin qimmatlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan valyuta kurslari tahliliga ko‘ra, 2025-yilning navbatdagi ish haftasida AQSH dollari milliy valyuta so‘mga nisbatan 4,71 so‘mga pasaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, oltin narxlari o‘sishda davom etdi. Bir gramm oltin narxi haftalik hisobda 15 800 so‘mga oshib, eng kichik 5 grammlik oltin quymaning narxi 79 000 so‘mga qimmatlashdi.
Xalqaro maydonda 2025-yil 24-iyul kuni Kambodja va Tailand o‘rtasidagi chegara mojarosi kuchayib, to‘qnashuvlar boshlandi. Ushbu mojaro natijasida kamida 34 kishi halok bo‘ldi, ulardan 21 nafari Tailandda va 13 nafari Kambodjada yashovchi tinch aholi hamda harbiy xizmatchilar hisoblanadi.
To‘qnashuvlar bahsli chegara bo‘ylab 12 joyda sodir bo‘ldi. Isroil va G‘azo o‘rtasidagi urush yana keskinlashdi.
So‘nggi haftada G‘azoda 400 dan ortiq fuqarolar, jumladan bolalar halok bo‘ldi. Gumanitar inqiroz kuchayib, oziq-ovqat yetishmovchiligi sabab kamida 85 bola vafot etdi.
Isroil har kuni “taktik pauza” e’lon qilsa-da, hujumlar to‘xtamadi va xalqaro bosim ortib bormoqda. Yevropada, ayniqsa Gretsiyada, iyul oxirida kuchli issiqlik to‘lqinlari tufayli 50 dan ortiq joyda yong‘inlar yuz berdi.
Afina, Evia, Peloponnes va Kythera hududlarida aholi evakuatsiya qilindi. Yong‘inlar uylar va zaytun bog‘lariga zarar yetkazdi.
Yong‘inlarni o‘chirishga Yevropa Ittifoqi tomonidan 10 ta samolyot va 7 ta vertolyot safarbar qilindi. Ba’zi aholida kuyish va zaharlanish holatlari qayd etildi, ammo rasmiy o‘lim holatlari yo‘q.
O‘zbekiston milliy terma jamoasi futbolchilaridan Eldor Shomurodov va Abbosbek Fayzullayevning Turkiya klublariga o‘tishi o‘zbek futboli uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochdi. Bu transferlar muxlislar va mutaxassislar orasida katta qiziqish uyg‘otdi.
Shuningdek, shaxmat sportchisi Javohir Sindarov yangi yutuqlarga erishdi. Saralash bosqichlarida kuchli raqiblarni mag‘lub etgan Sindarov EWC finaliga yo‘llanma oldi.
U superturnirda Nodirbek Abdusattorov va dunyoning eng nufuzli shaxmatchisi Magnus Karlsen bilan birga ishtirok etadi va 1,5 million dollarlik mukofot jamg‘armasi uchun kurashadi. O‘zbekiston bo‘yicha 2025–2026 o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalariga kirish test sinovlari 24-iyul kuni yakunlandi.
Davlat granti bo‘yicha minimal o‘tish bali 68,0 ball, to‘lov-kontrakt bo‘yicha esa 56,7 ball etib belgilandi. Joriy yilda 826 nafar abituriyent maksimal 189 ball to‘pladi.

Доллар США упал по отношению к суму, золото подорожало
Согласно анализу валютных курсов, опубликованному Центральным банком Республики Узбекистан, в следующую рабочую неделю 2025 года курс доллара США снизится на 4,71 сума по отношению к национальной валюте. Об этом сообщает Zamin.uz.
В то же время цены на золото продолжают расти. Цена одного грамма золота за неделю увеличилась на 15 800 сумов, а цена наименьшего 5-граммового слитка золота возросла до 79 000 сумов.
На международной арене 24 июля 2025 года обострился пограничный конфликт между Камбоджей и Таиландом, начались столкновения. В результате этого конфликта погибли как минимум 34 человека, из которых 21 — это мирные жители и военнослужащие, проживающие в Таиланде, и 13 — в Камбодже.
Столкновения произошли в 12 местах вдоль спорной границы. Война между Израилем и Газой снова обострилась.
На прошлой неделе в Газе погибли более 400 гражданских лиц, включая детей. Гуманитарный кризис усиливается, и по причине нехватки продовольствия как минимум 85 детей скончались.
Хотя Израиль ежедневно объявляет "тактические паузы", атаки не прекращаются, и международное давление нарастает. В Европе, особенно в Греции, в конце июля из-за сильных тепловых волн произошло более 50 пожаров.
В районах Афин, Эвии, Пелопоннеса и Киферы население было эвакуировано. Пожары нанесли ущерб домам и оливковым рощам.
Для тушения пожаров Европейский Союз направил 10 самолетов и 7 вертолетов. У некоторых жителей зафиксированы случаи ожогов и отравлений, однако официальных случаев смерти нет.
Переход футболистов национальной сборной Узбекистана Эльдора Шомуродова и Аббосбека Файзуллаева в турецкие клубы открыл новые возможности для узбекского футбола. Эти трансферы вызвали большой интерес среди болельщиков и специалистов.
Также шахматист Жавохир Синдаров добился новых успехов. Победив сильных соперников на отборочных этапах, Синдаров получил путевку в финал EWC.
Он будет участвовать в супертурнире вместе с Нодирбеком Абдусатторовым и самым известным шахматистом мира Магнусом Карлсеном и будет бороться за призовой фонд в 1,5 миллиона долларов. В Узбекистане вступительные тесты в высшие учебные заведения на 2025–2026 учебный год завершились 24 июля.
Минимальный проходной балл по государственному гранту составил 68,0 баллов, а по контракту — 56,7 баллов. В этом году 826 абитуриентов набрали максимальные 189 баллов.